Branża targowa traci grube miliony. W Kielcach dyskutowali o tym, jak wyjść z zapaści

2020-08-25 18:02
Branża targowa traci grube miliony. W Kielcach dyskutowali o tym, jak wyjść z zapaści
Autor: Targi Kielce / materiały prasowe

Szefowie najważniejszych w Polsce ośrodków wystawienniczych rozmawiali w Kielcach o trudnej sytuacji, w której znalazła się branża targowa. Lockdown wywołany przez pandemię spowodował wielomilionowe straty, a najbliższa przyszłość nie zapowiada wyjścia z zapaści. Dlatego organizatorzy targów zdecydowali się na współdziałanie.

Inicjatorem spotkania dotyczącego problemów branży był Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. Do rozmów zaprosił Tomasza Kobierskiego, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich o Tomasza Szypułę, prezesa Ptak Warsaw Expo. Panowi dyskutowali o zagrożeniach i możliwych działaniach, które poprawiłyby sytuację ośrodków wystawienniczych.

– Postanowiliśmy mówić jednym głosem w kwestiach dotyczących całej branży i wspólnie zawalczyć o przyszłość targów, będących najskuteczniejszym narzędziem marketingu – powiedział Andrzej Mochoń. - Targi i ich powrót na rynek jest szansą nie tylko dla nas organizatorów, ale przede wszystkim dla tych, którym służą, czyli setkom tysięcy firm funkcjonujących w rozlicznych branżach gospodarki na wszystkich kontynentach. Naszym zadaniem jest kojarzenie partnerów w biznesie, a w dobie pandemii umożliwienie im powrotu na rynek i pomoc w odnalezieniu swojego miejsca w nowej biznesowej rzeczywistości – tłumaczył.

Tomasz Kobierski, prezes rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego oraz prezes zarządu Grupy MTP zaznaczył, że imprezy targowe mogą przynieść korzyści dla gospodarki całego kraju.

- Firmy w Polsce i Europie już potrzebują nowych kontaktów biznesowych, potrzebują nowych łańcuchów dostaw i dystrybucji, ale także mogą zawalczyć o nowe rynki. W tym możemy im pomóc. Tylko musimy wspólnie działać przy pomocy i zrozumieniu ze strony instytucji państwowych i gospodarczych – powiedział Tomasz Kobierski.

- Dziś wspólnie musimy zawalczyć nie tylko o utrzymanie polskich ośrodków targowych, które jako jedyne w tej części Europy są realną konkurencją dla targów niemieckich, ale przede wszystkim o polskich producentów i polską gospodarkę, bo targi mogą być doskonałym instrumentem do restartu naszej gospodarki po zakończeniu pandemii – zauważył Tomasz Szypuła, prezes Ptak Warsaw Expo i dodał, że branża targowa zamierza przedstawić swoje propozycje Prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Na początku pandemii straty branży targowej Polska Izba Przemysłu Targowego szacowała na blisko 150 mln zł miesięcznie. Obecnie jest to około 800 mln zł. W ubiegłym roku wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków, jakie odprowadzili organizatorzy targów szacuje się na około 500 mln zł. Przemysł spotkań wykazywał zatrudnienie na poziomie 500 tys. osób. Wartość rynku targowego w 2019 roku to 3 - 4 mld zł. Imprezy targowe to także szansa na zarobek dla wielu lokalnych firm. Chodzi na przykład o hotele, restauracje, firmy reklamowe, drukarnie a nawet kwiaciarnie.

W Kielcach budują inkubator logistyczny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE