Teatr im. Bogusławskiego dostępny dla wszystkich!

2021-10-06 10:50
Teatr im. Bogusławskiego dostępny dla wszystkich!
Autor: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu / mat.prasowe

Teatr dostępny dla wszystkich! W kaliskim teatrze im. Bogusławskiego rozpoczyna się kolejna edycja projektu, którego celem jest przede wszystkim umożliwienie uczestnictwa osobom, które mają utrudniony dostęp z powodu barier fizycznych, mentalnych czy ekonomicznych. Będą warsztaty dla młodzieży, seniorów, wystawa prac, a także tłumaczenie spektakli dla dzieci i dorosłych.

Projekt Teatr dostępny skierowany jest do wielu grup wiekowych. Jest przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie dla ludzi z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Obejmuje także osoby 60+.

Mamy kilka działań. Jednym z nich jest dostosowanie spektakli z myślą o osobach niedosłyszących i niedowidzących. Dla dzieci „Tadek Niejadek” a dla dorosłych „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”. Robimy audiodeskrypcję i tłumaczenie na język migowy.

Mówi Joanna Sobocka, koordynatorka projektu.

„Słyszę+nie” to warsztaty, które odbędą się 11 i 12 października. Są przeznaczone dla młodzieży niesłyszącej i młodzieży bez dysfunkcji słuchu. Zajęcia poprowadzi aktorka Malwina Brych.

Warsztaty dla młodzieży, których uczestnikami będzie młodzież ze szkoły dla dzieci niesłyszących i młodzież bez dysfunkcji słuchu. W tym projekcie wezmą udział uczniowie IV Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Technikum nr 5 dla Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej w Kaliszu. Chcemy zintegrować te środowiska. Młodzież w podobnym wieku, ale żyjąca w różnych światach. Naszym zadaniem będzie zbliżenie ich językiem teatru.

Dodaje Joanna Sobocka.

Teatr nie zapomina również o seniorach. 19 i 20 października odbędą się warsztaty „60+Teatr”.

Warsztaty poprowadzi Adam Biernacki, reżyser spektaklu „7 minut”. Będzie to fajne wydarzenie zwłaszcza dla osób, które chcą poznać teatr od  „podszewki". Zajęcia będą odbywać się w godzinach 10.30–14.30. Rekrutacja trwa do 15.10.

Dodaje Marcelina Hertmann, z kaliskiego teatru.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są tel. 62 760 53 10, e-mail: warsztaty@teatr.kalisz.pl.

Projektowi będzie towarzyszyć wystawa pt. „Bez Barier” na Głównym Rynku, na której zostaną zaprezentowane prace twórców z różnym stopniem niepełnosprawności – podopiecznych Beaty Solińskiej z Młodzieżowego Domu Kultury.

Projekt „Teatr dostępny dla wszystkich - ze szczególnym uwzględnieniem osób z dysfunkcją wzroku i słuchu oraz osób 60+” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura Dostępna” oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE