Rok Fibigerów w Kaliszu

i

Autor: fot. Michał Szydłowski, Wikipedia Rozgłos firmie Arnolda Fibigera przyniósł wielki fortepian koncertowy wyprodukowany w 1885 roku

Rok Fibigerów w Kaliszu. Miasto upamiętni rodzinę producentów fortepianów

2020-03-04 16:04

Fortepianowy i rodzinny 2020 rok w Kaliszu. Miasto ten rok ogłosiło „Rokiem Rodziny Fibigerów”. Fibigerowie nad Prosną produkowali pianina i fortepiany. Dzisiaj po ich fabryce zostały tylko wspomnienia i budynek, który obecnie jest hotelem, ale miasto chętnie wraca do tych muzycznych tradycji.

Obchody rozłożono na cały rok, w planach są m.in. koncerty na oryginalnych instrumentach pochodzących z kaliskiej fabryki.

- Dźwięk oryginalnego fortepianu „Arnold Fibiger” usłyszymy na pewno dwa razy, raz podczas inauguracji Roku Fibigerów, zagra wtedy Zbigniew Raubo; drugi raz podczas koncertu wieńczącego obchody w styczniu przyszłego roku. Chcemy, żeby na finał zagrał laureat Konkursu Chopinowskiego

- mówi Grażyna Dziedziak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki kaliskiego Urzędu Miejskiego. Jak twierdzą urzędnicy, obecnie w Kaliszu jest tylko kilka sprawnych instrumentów wyprodukowanych w zakładzie Fibigerów.

- Według naszej wiedzy, są dwa takie fortepiany w Kaliszu. Jeden jest po renowacji, koncertujący, w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego. Drugi jest przygotowany do renowacji, w Centrum Kultury i Sztuki. Z mojej wiedzy wynika, że również Muzeum Osiakowskich kupiło pianino Fibigera. Wiadomo, że inne modele fortepianów czy pianin można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

- dodaje Grażyna Dziedziak. 

Inauguracja roku Fibigerów już 23 marca w kaliskim Teatrze.

Obchody będą obejmować nie tylko koncerty, ale też wystawy artystyczne, spotkania, wydanie książki Elwiry Fibiger – córki Gustawa Arnolda III, ostatniego właściciela fabryki, czy projekcję filmu dokumentalnego, który wyreżyseruje Judyta Fibiger, wnuczka Gustawa Arnolda III. Ona sama nie kryje wzruszenia faktem ogólnomiejskich wydarzeń, przypominających dokonania jej rodziny.

- Myślę, że to wyjątkowe i zasługujące na uznanie, iż miasto pragnie budować swoją tożsamość opowiadając o swojej historii. Jestem wdzięczna Prezydentom miasta, iż umieją docenić ludzi, którzy tworzyli potęgę Kalisza. Jestem zachwycona, iż pragną oddać przestrzeń publiczną, miejską i wspomóc wszelkie działania kulturalne tak- aby całe miasto mogło w tym roku opowiadać o Fortepianach. Dziadku, to dla Ciebie

- czytamy we wzruszającym wpisie Judyty Fibiger, która wspomina swojego dziadka na blogu w serwisie natemat.pl (pisownia oryginalna).

Choć fabryka Fibigerów już nie istnieje, w Kaliszu przetrwały silne tradycje stroicielskie. W mieście działa jedyne w Polsce Technikum Budowy Fortepianów, stworzone z inicjatywy Gustawa Arnolda III. Szkoła dzisiaj nosi jego imię. Jest tu także kilka zakładów, zajmujących się m.in. renowacją pianin i fortepianów.

Wkrótce poznamy także logo obchodów, wybrane spośród projektów przygotowanych przez studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i kaliskiego wydziału Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Ostatnie lata w Kaliszu także były poświęcone znanym osobom związanym z miastem. W 2017 obchodzono rok Stefana Szolca-Rogozińskiego, w 2018 – rok Adama Asnyka, zaś 2019 ogłoszono rokiem Tadeusza Kulisiewicza.