Kalisz. Budżet Miasta na 2023 rok został przyjęty

2022-12-29 6:30
Kalisz. Budżet Miasta na 2023 rok został przyjęty
Autor: Magdalena Furmaniak, Kancelaria Prezydenta Miasta

Kalisz ma budżet na przyszły rok. Po stronie dochodów jest ponad 715 milionów złotych, a po stronie wydatków blisko 749 milionów. Ponad 33 miliony złotych deficytu miasto chce pokryć emisją papierów wartościowych i wolnymi środkami.

Wydatki majątkowe zaplanowano na poziomie 92 milionów złotych. Zanim nastąpiło głosowanie, poprzedziła je ostra dyskusja. Ostatecznie projekt poparło 13 radnych. 10 było na nie. Według prezydenta Kalisza, Krystiana Kinastowskiego „To dobry budżet na trudne czasy”

Spodziewaliśmy się, że ten budżet zostanie przyjęty, pracowaliśmy nad nim od kilku miesięcy. Radni wcześniej na wszystkich komisjach Rady Miasta pozytywnie zaopiniowali ten dokument, także nie ma żadnego zaskoczenia, ale z takimi trochę przebojami, ponieważ te kluby opozycyjne, które nie chcą współpracować musiały ten dokument skrytykować.

Mówi Krystian Kinastowski

Przeciwni byli m.in. radni Koalicji Obywatelskiej i Klubu Polska 2050.

Zagłosowaliśmy przeciwko ponieważ uważamy, że podobnie jak w poprzednich latach budżet jest prowizoryczny i będzie się zmieniał w ciągu roku budżetowego. Znowu Miasto wypuszcza obligacje skarbowe za 20 mln zł, znowu rolowane są środki finansowe z roku na rok, a one tracą na wartości. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi Kalisza, wręcz przeciwnie. Widzimy, że Miasto jest bez sensu zadłużane. I według nas to jest nie fair w stosunku do mieszkańców. Władze podwyższają podatki, a nie wykorzystują środków finansowych, które są w budżecie.

Uważa Eskan Darwich, radny Polska 2050

Innego zdania jest radny PIS, Leszek Ziąbka

Uważam, że budżet jest dobry w obecnej sytuacji. Jedyny, który spełnia wymogi.

W przyszłorocznym budżecie zaplanowano m.in. bezpłatną komunikację dla osób posiadających Kaliską Kartę Mieszkańca, przedłużenie Szlaku Bursztynowego, czy rewitalizację Parku Miejskiego. Włodarz Kalisza ma nadzieję, że uda się również pozyskać środki zewnętrzne m.in. z programów rządowych czy unijnych.

Kalisz. Budżet Miasta na 2023 rok został przyjęty
Autor: kalisz.esesja.pl

QUIZ. Z czego są znani ci ludzie? Zobacz, jak odnajdujesz się w świecie celebrytów, biznesu i twórców

Pytanie 1 z 10
Co robiła Ewa Wachowicz, zanim trafiła do telewizji?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE