Filmowe „Noce i dnie” na wystawie w Russowie [FOTO, WIDEO]

2021-04-26 13:14
Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie
Autor: fot. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie

To prawdziwa gratka dla fanów Barbary i Bogumiła. W dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie koło Kalisza powstaje wystawa poświęcona ekranizacji powieści „Noce i dnie”. Będzie to jedyna taka ekspozycja w kraju na temat kultowego filmu w reżyserii Jerzego Antczaka. Zobaczcie wizualizacje.

Na wystawie zobaczymy fotosy, stroje i rekwizyty z filmu wiele innych ciekawych eksponatów. Termin otwarcia wystawy na razie nie jest znany.

Film na podstawie powieści Marii Dąbrowskiej miał premierę w 1975 roku. Pierwszy, przedpremierowy pokaz, odbył się w kaliskim kinie „Oaza”. Barbarę zagrała Jadwiga Barańska, w rolę Bogumiła Niechcica wcielił się Jerzy Bińczycki. „Noce i dnie” odniosły wielki sukces, szybko zyskując status kultowej produkcji. Sam film został także nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, był też nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Jadwiga Barańska za kreację Barbary Niechcic zdobyła też Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Tymczasem w dworku zagościła wiosna, pracownicy zajęli się m.in. sadzeniem roślin.

W Russowie autorka „Nocy i Dni” spędziła dzieciństwo i młodość. Dzisiaj dworek jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Izba muzealna poświęcona życiu i twórczości pisarki działa tam od pięćdziesięciu lat. Dużym zainteresowaniem cieszą się też organizowane tam od lat „Niedziele u Niechciców”, nawiązujące do klimatu znanego z filmu i powieści.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE