Chcą ożywić kolej wąskotorową w okolicach Kalisza

2021-03-05 17:31 mir
Kolej wąskotorowa w Zbiersku koło Kalisza
Autor: fot. Starostwo Powiatowe w Kaliszu/Michał Marszałkowski Kolej wąskotorowa w Zbiersku koło Kalisza

Nowe perony i udogodnienia dla pasażerów, a dla regionu – turystyczna wizytówka. Powiat kaliski wspólnie z gminami: Stawiszyn i Żelazków oraz stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej rusza z modernizacją lokalnej kolei wąskotorowej. Mają na to pieniądze od samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W planach jest utworzenie nowych peronów na stacjach w Petrykach i Złotnikach, zakup i montaż stołów oraz ławek na stacji w Zbiersku oraz zakup tablic, które mają informować o samej kolei i atrakcjach turystycznych w okolicach stacji w Żelazkowie, Petrykach, Złotnikach i Zbiersku. To m.in. zabytkowe drewniane kościoły, do których można dojechać rowerem.

– Po utworzeniu peronów, będziemy mieć nową propozycję turystyczną dla rowerzystów odwiedzających Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. Będą oni mogli wsiąść do kolejki wąskotorowej w Zbiersku wraz z rowerem zapakowanym na wagon towarowy, przejechać do Złotnik Wielkich kolejką, a następnie wsiąść na rower i odwiedzić kościół w Kościelcu

– mówi Wioletta Przybylska z biura prasowego Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

Na projekt „Kaliska kolej wąskotorowa szansą promocji dziedzictwa historycznego regionu” samorząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 35 tysięcy zł dotacji. Teraz przedstawiciele powiatu, stowarzyszenia oraz gmin spotkali się, by omówić szczegóły i zacząć działać.

Kolej wąskotorowa w okolicach Kalisza cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza latem. Dzięki dodatkowym udogodnieniom może przyciągnąć jeszcze więcej osób.