Alpaki terapueutami dla uczniów kaliskiej szkoły specjalnej!

2020-02-12 20:54
Alpaki terapueutami dla uczniów kaliskiej szkoły specjalnej!
Autor: UM Kalisz

Wyglądem przypominają misie - przytulanki. Ale ich obecność ma pozytywne oddziaływanie na człowieka. A mowa o alpakach, które pojawiły się w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Kamiś, Kropka, Buliś i Czoco- cztery sympatyczne zwierzaki będą pracować z uczniami. A wraz z nimi - trzy terapeutyczne kozy. Wszystko po to, by pomóc w rehabilitacji uczniów kaliskiej "19".

Cztery sympatyczne alpaki zawitały do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu. Kamiś, Kropka, Buliś i Czoco będą pracować z uczniami. Oprócz alpak, w szkole pojawiły się także trzy terapeutyczne kozy Czikita, Bolek i Lolek. Terapia rozpoczęła się w poniedziałek 10 lutego. Alpakoterapią zostaną objęte dzieci autystyczne oraz z upośledzeniem umiarkowanym, znacznym i głębokim. 

Alpakoterapia,  jak sama nazwa mówi, polega na kontakcie z alpaką. Dla naszych uczniów jest to szczególnie cenne, ponieważ mamy dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. A kontakt z takim zwierzęciem uspokaja, wycisza. W sytuacjach,  gdzie dzieci mają problem w kontaktach z drugim człowiekiem te alpaki są tu takim pomostem by ten kontakt był prawidłowy i lepszy.

Na czym to polega- na głaskaniu, przytulaniu, pielęgnowaniu, karmieniu. Wszystkie te zabiegi, które dzieci wykonują przy alpakach, mają właśnie taki aspekt terapeutyczny. Oprócz tego terapeutycznego jest również aspekt edukacyjny, ponieważ poprzez kontakt z alpaką dzieci mogą się wiele rzeczy nauczyć, chociażby orientacji w schemacie ciała.

Mówi Sylwia Baranowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Kaliszu 

Zajęcia z alpakami i kozami terapeutycznymi  będą odbywać się raz w miesiącu. 

Kaliska szkoła jest jedną z pierwszych w regionie, która wprowadziła taką formę terapii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE