Masowy Punkt Szczepień w Jeleniej Górze

2021-04-19 9:26 Jakub Thauer
punkt szczepien mechanik
Autor: UM Jelenia Góra Masowy Punkt Szczepień - Hala ZST "Mechanik"

Po rozmowie Wojewody Dolnośląskiego z Prezydentem Jeleniej Góry Jerzym Łużniakiem, Prezydent zadeklarował, iż Miasto może taki punkt stworzyć, zabezpieczając wszelkie urządzenia, działania logistyczne i całą bazę.

Ustalono, że w operacji uczestniczyło będzie jeszcze dwóch partnerów: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, desygnujący obsługę medyczną do szczepień i przedstawiciel służb Wojewody, gwarantujący systematyczną dostawę szczepionek. Nie od razu było wiadomo, jaka to będzie instytucja, Wojewoda powołał swojego pełnomocnika w tej sprawie.

Prezydent Jerzy Łużniak zadeklarował, że w PSP będzie można szczepić codziennie 700 – 1.000 osób).

Wybór miejsca do szczepień jest tylko z pozoru łatwy, bowiem musi być to obiekt na tyle przestronny, by minimalizować zagrożenie zakażeniem, z organizacją bezkolizyjnego ruchu wewnątrz, dużymi powierzchniami odizolowanymi na potrzeby choćby udzielania pomocy przy wstrząsach „poszczepionkowych”, itp. Od początku rozważano przede wszystkim hale sportowe, m.in. przy ul. Sudeckiej i Złotniczej. Biorąc pod uwagę, że trudno przewidzieć, jak długo ten punkt będzie czynny, to znaczy – kiedy zakończy się operacja szczepień powszechnych, zdecydowano się na inne rozwiązanie. Gdyby bowiem okazało się, że znikają obostrzenia epidemiczne i można uprawiać sport halowy, a hala byłaby zajęta na potrzeby PSP, tworzyłoby to niepotrzebne napięcia. Ostateczny wybór padł na halę sportową ZST „Mechanik”, bo to miejsce posiada dogodne dojazdy, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkie parkingi, i relatywnie łatwo można przeprowadzić tu takie zmiany w organizacji ruchu, które nie zakłócą bieżących potrzeb komunikacji, a ułatwią dojazdy zainteresowanym.

Uruchomienie tego punktu wymaga poniesienia przez Miasto sporych wydatków, bo trzeba sprowadzić nie tylko lodówki specjalistyczne, komputery, meble, itp., ale przede wszystkim przykryć nawierzchnię hali, by nie uległa ona zniszczeniu tworzywem na tyle trwałym i łatwym w montażu i demontażu, które po zakończeniu okresu szczepień byłoby przydatne do innych potrzeb. Szacujemy, że koszt organizacji PSP będzie się wahał w granicach 110 – 150 tys. zł

Koszty organizacji PSP ponosi niemal w 100% samorząd Jeleniej Góry.

Prezydent Jeleniej Góry zadeklarował, iż zadania, jakie przyjęło na siebie Miasto (zabezpieczenie bazy i logistyki, sprowadzenie sprzętu, w tym także barierek, pomagających w organizacji ruchu, itp.) zostaną zakończone do 19 kwietnia br. Te zadania w założonym terminie są wykonywane – dziś (16.04.) zjeżdżają namioty, przywieziono już wykładzinę, dziś też pojawią się barierki, jutro i w niedzielę pracownicy samorządu zakończą montaże sprzętu, kończy się organizacja naboru niezbędnych ekip wolontariuszy, itp.

Niezbędne okazały się zmiany w organizacji ruchu, bowiem wszystkie małe parkingi przyległe do hali przy ul. Obrońców Pokoju 2 będą wyłączone z użytkowania. Zawieszona najpewniej zostanie możliwość tzw. lewoskrętu z ul. Jana Pawła II dla samochodów wjeżdżających od Strony Szklarskiej Poręby. Zalecamy osobom, które będą korzystały ze szczepień, by dojeżdżały autobusami miejskimi do przystanków przy ul. Jana Pawła II oraz Podwale. Dla osób dojeżdżających własnymi samochodami zarządcy parkingów Galerii „Nowy Rynek” udostępniają nieodpłatnie możliwość parkowania i na dolnym, i na górnym parkingu tej Galerii.

Na pytanie: kiedy rozpoczną się faktyczne szczepienia? – nie ma jednak jasnej odpowiedzi, bowiem termin praktycznej inauguracji tej akcji zależy już od partnerów i ich działań, w tym przede wszystkim od tego, czy zamówienia na szczepionki, kierowane przez Szpital będą realizowane w tempie umożliwiającym wykorzystanie potencjalnych możliwości pracy PSP. Od tego, w jakim czasie „Jelenia Góra PSP pojawi się w sieci PSP, prowadzonej przez NFZ, od – zmieniających się niekiedy – rekomendacji, w tym zarządzeń Prezesa Rady Ministrów, itp. Początkowo ten Punkt miał służyć wyłącznie mieszkańcom Jeleniej Góry, okazało się w trakcie, że będą zeń korzystać także mieszkańcy powiatu „ziemskiego”.

Według informacji pozyskanych od NFZ najbardziej prawdopodobną datą rozpoczęcia szczepień jest 25.04.