W domu, ogrodzie, na wodzie czy działce? Pytamy o majówkowe plany iławian! [SONDA]

2021-04-26 13:57
piknik park pole ludzie majówka
Autor: StockSnap - Pixabay Dom, las, woda, ogród, działka, grill...

Wielka majówka nadciąga! Wydłużony weekend majowy przed nami. To upragnione kilka dni wolności, które przez niezłą pogodę i łagodniejsze obostrzenia, mogą okazać się wielkim hitem.

Do 3 maja obowiązują na razie obostrzenia rządowe ograniczające działalność hoteli, więc mieszkańcy i turyści mają ograniczone pole manewru jeśli chodzi o wyjazdy połączone z noclegami.

Hotele odpadają, może wyjazd pod namiot? W pierwszy weekend majowy synoptycy prognozują temperatury w warmińko-mazurskim blisko 5°C w nocy i w dzień co najwyżej do +15°C, więc to opcja dla odważnych.

Przyczepy kempingowe, kampery oraz łodzie? W tym temacie rezerwacji dokonuje się wiele miesięcy do przodu, ale możecie spróbować! Szansa na wolny termin jest nie wielka, ale zawsze to jakaś opcja!

Jak spędzicie długi weekend w mieście?

Sprawdzamy jak planują spędzić kilka dni wolnych od pracy mieszkańcy Iławy.

O imprezach masowych nie ma mowy, ponieważ są do 3 maja włącznie zakazane z opcją ewentualnego przedłużenia obostrzeń.

Zostaje więc domówka, wypoczynek na łodzi, nad wodą, w ogrodzie, spacer po lesie oraz wycieczki piesze lub rowerowe po mieście i regionie. Posłuchajcie, jak spędzą majówkę inni mieszkańcy, może coś was zainspiruje!

Sonda Uliczna: Jak mieszkańcy Iławy spędzą wydłużony weekend majowy?
Sonda
Czy planujesz wyjazd na Majówkę 2021?
Raport z anteny 26.04, godz.10

Przedsiębiorcy z mazur liczą na dobre otwarcie sezonu!

Właściciele i operatorzy mazurskich portów spodziewają się, że rząd nie pozwoli na ich otwarcie w majówkę. Hotele i pensjonaty już wiedzą, że do 3 maja nie będą mogły przyjmować gości, a restauracje będą działać wyłącznie serwując dania na wynos. Mimo to branża turystyczna na Mazurach szykuje się do majówki.

- Bardzo wiele jachtów zostało wyczarterowanych na ten weekend - przyznał w rozmowie z PAP właściciel portalu mazury.info Zbigniew Jatkowski. Patrząc na istniejące zainteresowanie czarterem jachtów, niektóre firmy już szykują się na bardzo dobry sezon. -Są tacy, którzy mają rezerwacje wszystkich łodzi na cały wakacyjny sezon - przyznał.

Na majówkę zostało też wynajętych wiele domków wypoczynkowych lub pokoi w gościnnych gospodarstwach. - Wizyty gości, znajomych czy dalszej rodziny nie są zabronione. Do nas przyjeżdżają od lat ci sami ludzie, jesteśmy jak rodzina - powiedziała PAP właścicielka domków nad jeziorem w gminie Mrągowo.

Otwartych będzie też wiele małych portów. - Mam do wyboru otworzyć się i pracować albo nie mieć co do garnka włożyć. To dla mnie żaden wybór - powiedział PAP właściciel portu na północnej części Szlaku Wielkich Jezior. Zapowiedział, że zamierza rozpalić grilla i serwować gościom posiłki. - Każdy zje na jachcie w swoim gronie, uważam, że to dużo bezpieczniejsze, niż jazda komunikacją miejską w Krakowie czy Warszawie - mówił.

Przedstawiciele branży turystycznej z Mazur podkreślali w rozmowie z PAP, że żeglarstwo to aktywność na powietrzu, w oddaleniu od obcych ludzi więc nie będzie służyła rozwojowi pandemii. - Rząd powinien nam pozwolić działać. Na wodzie nie ma takich kolejek, jak nad Morskim Okiem czy w kolejce na wyciąg w górach. Żeglarstwo powinno być wręcz promowane, bo to bezpieczna w tych czasach aktywność - przekonywali i podkreślali, że warmińsko-mazurskie jako pierwsze zostało objęte lockdownem i w związku z tym nie otrzymało żadnego wsparcia. - Niech Warszawa pozwoli nam teraz chociaż pracować, niech nas nie gnębi" - mówił PAP właściciel portu na północy szlaku.

Na Mazurach w majówkę da się też wypożyczyć kajaki czy rowery, które oferują mali lokalni przedsiębiorcy.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE