Spacer po największej wyspie na Jezioraku. Wybierz się na Wielką Żuławę [WIDEO]

2022-06-23 10:10
most Wielka Żuława
Autor: Internetowe Muzeum Iławy ilawasprzedlat.pl Tak wyglądał most na wyspę Wielka Żuława w Iławie

Choć jest na wyciągnięcie ręki, niewielu iławianom udało się ją odwiedzić. W najbliższą niedzielę będzie szansa, by wybrać się na Wielką Żuławę, największą wyspę śródlądową w Polsce.

Będzie to już czwarty spacer po Iławie organizowany w ramach nowej „Historii jednej ulicy” – cyklu wypraw będących kontynuacją popularnej serii spacerów, organizowanych w Iławie w latach 2015-2019. Będzie to też druga wyprawa na Wielką Żuławę przygotowana przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego. Ostatnia wycieczka na iławską wyspę miała miejsce 24 czerwca 2018 roku. Wtedy wzięło w niej udział ponad 150 osób.

Wielka Żuława to największa spośród wszystkich wysp na Jezioraku. Jej powierzchnia wynosi 82,4 ha. Administracyjnie znajduje się w granicach Iławy. Przy południowo-wschodnim brzegu wyspy znajdują się relikty wczesnośredniowiecznego grodziska, znanego przed wojną pod nazwą „Scholtenberg”. Na wyspie funkcjonuje dziś kilka ośrodków wypoczynkowych.

– Ale nie tylko o tym będziemy mówić podczas niedzielnego spaceru – mówi Dariusz Paczkowski. – Uczestnicy wyprawy usłyszą o zamku, który najprawdopodobniej znajdował się na wyspie, o mostach, które dawniej łączyły wyspę z lądem, o legendach i o starym cmentarzu, który znajduje się na wyspie – dodaje.

Nie zabraknie też opowieści o filmie „Gniazdo”, który w latach ’70 XX wieku powstawał na wyspie. Podczas tej części spaceru zaprezentowane zostaną niepublikowane wcześniej zdjęcia Jana Jasińskiego z czasów, gdy powstawała scenografia filmu.

– Część spaceru poświęcimy prezentacji powojennych projektów zagospodarowania wyspy – mówi Michał Młotek. – Opowiemy też o tym, jak my widzimy przyszłość tego miejsca – dodaje.

Spacer rozpocznie się o godzinie 15:00 na Wielkiej Żuławie. Uczestnicy wyprawy będą mogli przeprawić się we własnym zakresie na wyspę już od godziny 14:30. Na przystani promowej przy ulicy Chodkiewicza (przy ośrodku Politechniki Gdańskiej), dzięki uprzejmości Ośrodka Wypoczynkowego Bosman, będą na nich czekać prom oraz motorówki. Łączny koszt przeprawy na wyspę i z powrotem wynosi 10 zł.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania spaceru w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych.

plakat wycieczka wyspa
Autor: materiał organizatora

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Co to za gwara? Gdzie tak mówią, co to znaczy ? Wynik 10/15 to wielki sukces!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś na rozgrzewkę... Bajtel to po śląsku
Kłopoty na przejazdach kolejowych na południu Wrocławia.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE