Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. BEZ TEGO nie otrzymasz świadczenia!

2021-12-20 8:31
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. BEZ TEGO nie otrzymasz świadczenia!
Autor: pexels.com Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 20 grudnia. BEZ TEGO nie otrzymasz świadczenia!

Od poniedziałku 20 grudnia do 9 stycznia, w związku z wprowadzeniem nauki zdalnej w szkołach, rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie przyznawane jest w wysokości 80 procent wynagrodzenia. By otrzymać pieniądze, trzeba jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Jeżeli tego nie dopilnujemy, świadczenie przepadnie.

W związku z dynamiczną sytuacją pandemiczną, rząd zdecydował o wprowadzeniu nauki zdalnej w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w okresie od 20 grudnia do 9 stycznia. Ograniczenie pracy stacjonarnej nie obejmuje przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. W tym czasie rodzice i opiekunowie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on osobom, które opiekują się dzieckiem: do lat 8, do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub osobą do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Co ważne, zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nie ma drugiego rodzica czy współmałżonka, który może w tym czasie zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Co należy zrobić, by otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

By otrzymać dodatkowe pieniądze, należy dopilnować jednej ważnej formalności, bez której dopełnienia świadczenia nie otrzymamy. Chodzi o oświadczenie rodzica, które należy przesłać pracodawcy. Rodzic będący przedsiębiorcą składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

ESKA XD #038 - DROGIE PREZENTY, NOWY MATRIX, GRY 2022, MIŁOŚĆ I PRZEZNACZENIE

TYCH życzeń nigdy nie składaj w Święta! Sprawisz bliskim dużą przykrość! [LISTA]

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE