Co dalej ze strefą ciszy i z ograniczeniem prędkości na jeziorach w powiecie iławskim?

2021-03-29 17:16
jezioro
Autor: Fot. Stanisław Blonkowski (Starostwo Iławskie)

Sezon żeglarski zbliża się wielkimi krokami, warto zatem wrócić do tematu petycji jaka w ubiegłym roku wpłynęła do Rady Powiatu Iławskiego. Dotyczyła utworzenia tzw. stref ciszy na terenie zatoki Widłągi i jeziora Płaskie, a konkretnie podjęcia uchwały zakazującej na tych obszarach używania napędu silnikowego przez jednostki pływające, w celu zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych.

Rada uznała, iż petycja w części dotyczącej jeziora Płaskie jest bezprzedmiotowa ze względu na już obowiązujący zakaz używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego na tym jeziorze. Jednocześnie podjęte zostały kroki w celu zwrócenia uwagi na brak odpowiedniego oznakowania informującego żeglarzy o zakazie. W grudniu ubiegłego roku dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich poinformował Starostę, że zostało wykonane nowe oznakowanie strefy ciszy na Jeziorze Płaskie.

Jeśli chodzi o zatokę Widłągi. Jezioro Jeziorak wraz z zatokami będącymi jego częścią – w tym z zatoką Widłągi – należy do wód śródlądowych żeglownych zwanych „śródlądowymi drogami wodnymi”. W tej sytuacji rada powiatu nie ma kompetencji do rozpatrzenia petycji w części dotyczącej wprowadzenia zakazu używania napędu silnikowego przez jednostki pływające na zatoce. W związku z powyższym petycja została przekazana do Ministerstwo Klimatu. W toku przeprowadzonego postępowania ustaliło, iż zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tereny otaczające zatokę Widłągi nie są terenami przeznaczonymi na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Na tej podstawie stwierdzono, że brak jest przesłanek do wprowadzenia tego typu ograniczeń i zakazów.

Z roku na rok słyszymy jednak coraz więcej sygnałów o nieodpowiednim, często brawurowym zachowaniu użytkowników łodzi silnikowych oraz skuterów, zagrażającym innym użytkownikom wód w tej części jeziora Jeziorak - mówi Mateusz Szauer, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Iławie. - W celu wyeliminowania problemu, zwróciliśmy się z prośbą do właściwego Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej o wprowadzenie ograniczenia prędkości do 6 km/h dla jednostek pływających po zatoce Widłągi na jeziorze Jeziorak. W naszej ocenie ograniczenie prędkości poskutkuje podniesieniem bezpieczeństwa ruchu na tym obszarze jeziora.

Dyrektorr Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy Delegatury w Gdańsku przychylił się do przedstawionej argumentacji wnioskując do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wystawienie przed nadchodzącym sezonem nawigacyjnym odpowiednich znaków. To rozwiązanie będzie stanowiło swoisty kompromis dla wszystkich użytkowników tej części jeziora Jeziorak, miłośników żeglarstwa oraz przyrody.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Chcesz zachować o sobie dobre zdanie? Zdobądź przynajmniej 7 pkt!

Pytanie 1 z 10
Książka (i film) "Zabić drozda" Harper Lee jest znana na całym świecie. Jak nazywała się jej kontynuacja, którą pisarka napisała po 55 latach?
Rihanna 5 lat temu zawiesiła karierę. Przypominamy jej największe hity
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE