Będzie podwyżka ceny wody w Iławie. Władze miasta wyjaśniają dlaczego [AUDIO]

2021-03-03 14:20
woda rury
Autor: Michael Gaida - Pixabay Będzie podwyżka ceny wody w Iławie. Władze miasta wyjaśniają dlaczego

W 2021 roku według zapewnień władz Iławy nie miało być podwyżek w opłatach lokalnych... i nie było, przynajmniej jeśli chodzi o podatki od nieruchomości, od psów, czy inne które są w kompetencji władz miasta. Niestety cena wody od kilku lat nie jest już w gestii władz miasta. Kiedy i jakie podwyżki wody w Iławie nas czekają? O to spytaliśmy burmistrza.

Od kilku lat cenę za wodę i ścieki nie regulują już radni uchwałami rady miejskiej. Lokalne spółki zajmujące się dostarczaniem wody do mieszkańców wysyłają propozycje opłat uwzględniające koszty prowadzenia spółek do Wód Polskich. Te analizują zasadność proponowanych opłat na następne trzy lata.

Właśnie taki trzyletni okres opłat jeśli chodzi o Iławę dobiegł końca i niebawem poznamy kolejne ceny wody i ścieków na kolejne lata. To, że czeka nas podwyżka jest niemal pewne, mówi Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy:

- Ceny za paliwo, prąd, a nawet pensje minimalne w Iławskich Wodociągach, te wszystkie składowe mają niestety odbicie w finalnej cenie wody. Nie da się ukryć, że inflacja w okresie ostatnich lat wzrosła, ceny za wywóz nieczystości oraz od 2017 roku o ponad 40% wzrosła też płaca minimalna - mówi burmistrz Iławy.

O ile wzrośnie cena wody?

Obecnie mieszkańcy Iławy płacą za 1 metr sześcienny zimnej wody 8,77 zł brutto, cena za metr ciepłej wody to suma tej opłaty i podgrzania wody przez ciepłownię i różni się na terenie miasta nawet o kilkanaście złotych, od około 20 do nawet 40 zł za metr.

Po podwyżce może to być nawet 9,53 za metr zimnej wody brutto wraz z opłatą za odprowadzanie ścieków. Nowe stawki mają wejść w życie w połowie czerwca tego roku. Na razie nie są to oficjalne kwoty, ostateczne pojawią się po zatwierdzeniu przez Wody Polskie.

Jak zapewniają władze miasta za kilka do kilkunastu tygodniu po zatwierdzeniu opłat przez Wody Polskie powinniśmy poznać cenę wody dla mieszkańców Iławy na kolejne trzy lata.

Posłuchaj więcej: Iławianie zapłacę więcej za wodę - burmistrz Dawid Kopaczewski
Sonda
Jeżeli pijesz wodę to tylko z...
Matura 2021. Maturzyści z Gdańska po próbnym egzaminie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE