Robert Downey Jr. i Rober Downey Sr.

i

Autor: MICHAEL TRAN/AFP/East News / Everett Collection/Everett Collection/East News Robert Downey Jr. i Rober Downey Sr. opowiedzieli o swojej relacji w dokumencie Netflixa

Robert Downey Jr. w wieku 8 lat uzależnił się od marihuany. Ojciec zgotował mu piekło

2022-12-06 15:03

Robert Downey Jr. przez lata trwał w szponach licznych nałogów, a taki styl życia zaszczepił w nim ojciec, dla którego narkotyki i alkohol były częścią zwykłej codzienności. Rok po śmierci seniora, Netflix opublikował dokument, w którym opowiedziane są mroczne i szokujące losy ich relacji.

Robert Downey Jr. od dzieciństwa był związany z branżą filmową za sprawą swojego ojca Roberta Downeya Sr., który był reżyserem i scenarzystą. Zmarł 7 lipca 2021 roku, a Netflix właśnie wypuścił dokument pt. Sr., opowiadający historie pioniera kinematografii. W filmie nie zabrakło kontrowersyjnych szczegółów z jego życia prywatnego, a grozę budzi sposób w jaki wychowywał  syna - wspólne zażywanie narkotyków było na porządku dziennym - "Czułem wtedy, że tata próbuje wyrazić miłość do mnie w jedyny znany mu sposób" - tłumaczy ojca Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. wychowywał się w dysfunkcyjnej rodzinie - wszyscy brali narkotyki

Robert Downey Sr. wprowadził syna do niebezpiecznego świata używek. Już w wieku 6 lat ojciec podał mu do zapalenia marihuanę, potem pojawiły się eksperymenty z innymi niedozwolonymi substancjami.

Dorastałem w rodzinie, w której wszyscy brali narkotyki. Marihuana była u nas podstawowym produktem, jak ryż. Przez ojca uzależniłem się w wieku ośmiu lat. Myślę, że postąpilibyśmy niedbale nie wspominając o tym, jaki to miało na mnie wpływ - wyznał aktor.

Ojciec Roberta nie miał również oporów, aby obsadzać syna w filmach przeznaczonych dla dorosłej widowni. Robert pojawił się w kontrowersyjnym filmie Pound z 1970 roku, gdzie wcielił się w postać chorego szczeniaka czekającego na uśpienie. Natomiast w obrazie Pałac Greasera musiał patrzeć na scenę, w której jego matka zostaje poddana torturom, a on sam został zamordowany przez Indian.

Wychowywanie się w dysfunkcyjnej rodzinie sprowadziło aktora na złą drogę, choć w rozmowie z 1988 roku między ojcem i synem wynika, że Downey Jr. nie ma ojcu za złe takiego stylu wychowywania - "Czułem wtedy, że tata próbuje wyrazić miłość do mnie w jedyny znany mu sposób" - powiedział wówczas gwiazdor Hollywood. Robert przez lata mierzył się z wykańczającymi jego zdrowie nałogami, a liczne odwyki nie przynosiły efektów.

Przełom nastąpił w 2003 roku, kiedy podjął się karkołomnych treningów. Dzięki sztukom walki stał się zupełnie innym człowiekiem.

Nie jestem w stanie opisać słowami, jak bardzo wpłynęły one na to, że jestem zdrowy i skupiony. To trening duchowy. Pozwolił mi mocno stanąć na ziemi i zbudować główny cel, jakim jest promowanie poczucia duchowości i szacunku dla własnej społeczności - wyznał w rozmowie z Oprah Winfrey.

Drugim czynnikiem decydującym o odejściu od dawnego stylu życia była miłość. W tym samym roku na planie filmu Gothika poznał Susan Levin, w której zakochał się bez pamięci. Długo walczył o jej uwagę, aż w końcu przyjęła jego oświadczyny, a na świat przyszły ich dzieci - Extona i Avri. Aktor od 20 lat żyje w trzeźwości.

Zrobiłam FIT kalendarz adwentowy | ESKA XD - Fit vlog #63