Michał Wiśniewski

i

Autor: AKPA Michał Wiśniewski nadaje dzieciom originalne imiona. Jak to możliwe?

Gwiazdy

Michał Wiśniewski sprytnie omija polskie prawo. Oto w jaki sposób rejestruje nietypowe imiona dzieci

2023-05-26 13:07

Michał Wiśniewski powitał niedawno na świecie swoje szóste dziecko. Podobnie, jak reszta jego pociech, maluch nosi bardzo nietypowe imię -Noël Cloé - tak nazywa się jego nowo narodzony syn. Jak to możliwe, że urząd pozwolił muzykowi zarejestrować takie imię? Wyjaśniamy!

Michał Wiśniewski jest szczęśliwym ojcem sześciorga pociech. Wszystkie mają nietypowe imiona - Etiennette, Fabienne, Xavier, Vivienne i Falco - niedawno dołączył dołączył do nich Noël Cloé. Jeszcze przed narodzinami synka, muzyk mówił o tym, że w domu trwa batalia. Pola upierała się przy imieniu Vincent, jednak, jak widać jej propozycja przegrała z oryginalnym pomysłem Michała. Wiśniewskiemu zależało na tym, aby dziecko miało uniwersalne imię, którym może posługiwać się zarówno dziewczynka, jak i chłopiec, gdyż nie chciał narzucać maleństwu tożsamości płciowej.

Shake Your Eska #27 | Chill like that

Michał Wiśniewski wyjaśnia, jaki ma sposób na zarejestrowanie nietypowych imion

W Polsce nie ma narzuconej listy, z której trzeba wybrać imię dla swojego dziecka. Istnieją natomiast konkretne zasady określające sposób ich nadawania, a propozycje rodziców są rozpatrywane indywidualnie przez pracownika Urzędu Stanu Cywilnego. W razie wątpliwości urzędnik może poprosić o opinię Radę Języka Polskiego. I tak: można dziecku nadać maksymalnie dwa imiona, w akcie urodzenia imię musi być podawane w pełnej (nie zdrobniałej) formie, imię nie może być dla dziecka krzywdzące i ośmieszające. Dozwolone jest nadawanie obcojęzycznych imion, oraz imion, które niejednoznacznie wskazują na płeć dziecka. Mimo wszystko, urzędnik mógłby mieć wątpliwości, co do imion, które wybrał dla swoich pociech Wiśniewski, jednak muzyk nie musi się martwić. Dlaczego?

Mało kto wie, że Michał Wiśniewski oprócz polskiego, ma również niemieckie obywatelstwo, dlatego też jego dzieci, również posługują się podwójnym obywatelstwem.

Byłem kiedyś adoptowany przez obywatelkę Niemiec, siostrę mojego ojca. W związku, z czym wszyscy mają też polskie i niemieckie obywatelstwo. Więc generalnie nie można mi tego nie zarejestrować - wyjaśnił w rozmowie z "Faktem".

Michał Wiśniewski nadając swoim pociechom oryginalne imiona, pomyślał również o tym, że w przyszłości mogą mieć one  pewne obiekcje przed używaniem tak nietypowych imion. Dlatego też, każde z nich ma również drugie imię - typowo polskie. Np. Fabienne ma na drugie Marta - po swojej mamie Marcie Mandrykiewicz, zaś Xavier nosi imię Michał - po ojcu.

Więcej na temat pochodzenia muzyka i jego trudnego dzieciństwa pisaliśmy w artykule zatytułowanym: Michał Wiśniewski był w trzech rodzinach zastępczych. "Gdybym został z rodzicami, to miałbym naprawdę przechlapane"