Książę Filip nie będzie miał państwowego pogrzebu. Monarcha nie chciał "zamieszania"

2021-04-09 14:38 es
Książę Filip nie żyje
Autor: MISC/Backgrid/East News

Rodzina królewska przekazała przykre wieści. W wieku 99 lat zmarł książę Filip. Po tym, jak Pałac Buckingham oficjalnie ogłosił śmierć męża królowej Elżbiety II, w Wielkiej Brytanii trwa żałoba narodowa. Z tego powodu flagi są opuszczone do połowy masztu. Już wcześniej zaplanowano pogrzeb księcia Filipa. Jednak wbrew zwyczajom publicznego pogrzebu nie będzie. Monarcha nie chciał robić "zamieszania". Jak będzie wyglądała uroczystość pochówku księcia Edynburga?

9 kwietnia Pałac Buckingham oficjalnie poinformował, że książę Filip nie żyje. Monarcha zmarł o poranku w spokoju na zamku Windsor. Jego bliscy oraz współpracownicy liczyli się z takim scenariuszem. 99-letni książę Edynburga popadł ostatnio na zdrowiu. Spędził w szpitalu kilka tygodni oraz przeszedł operację.

Jak to zwykle bywa w przypadku rodziny królewskiej, rozporządzenia są przygotowane na każdą okazję. Nawet na śmierć księcia Filipa. Zwykle, gdy odchodzi członek rodziny królewskiej, pogrzeb ma charakter państwowy. Odbywa się uroczysta msza w Opactwie Westminsterskim. Tam wystawiane jest ciało monarchy, aby poddani mogli go godnie pożegnać.

Jednak książę Filip nie chciał "zamieszania". I zdecydował się na pochówek wojskowy. I taki też będzie miał miejsce. Wszystko zorganizuje Lord Chamberlain, najwyższy rangą oficer rodziny królewskiej.

ESKA XD #020 - FAME MMA, taniec na rurze i sztuczne słońce

Książę Filip nie będzie miał pogrzebu państwowego

Zgodnie z wolą zmarłego księcia Filipa, nabożeństwo będzie miało charakter rodzinny. Odbędzie się w kaplicy św. Jerzego w zamku Windsor w Berkshire.

Prawdopodobnie w Londynie zostanie zorganizowana procesja wojskowa, w której udział wezmą członkowie rodziny królewskiej. Szczegóły uroczystości związane z zabezpieczeniem przed koronawirusem nie są na razie znane.

Ponadto na bramie przed Pałacem Buckingham w Londynie pojawiło się tradycyjne zawiadomienie. Towarzyszyła mu salwa honorowa.

NAJNOWSZE