Luna

i

Autor: AKPA Jakie szanse ma Luna na wygranie Eurowizji? Fani ocenili

Eurowizja 2024

Jakie szanse ma Luna na wygraną w Eurowizji? Fani ocenili

2024-03-21 14:50

Miłośnicy Konkursu Piosenki Eurowizji odliczają już dni do wielkiego muzycznego święta, które w tym roku z racji ubiegłorocznego zwycięstwa Loreen odbędzie się w Szwecji. Polskę w Malmö reprezentować będzie Luna z utworem "The Tower", która obecnie ostro trenuje przed swoim występem. Jakie szanse ma na zwycięstwo w konkursie?

W tym roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się po raz 68., a o udział w wielkim finale, który odbędzie się w sobotę 11 maja, będzie walczyć 36 uczestników. Wśród nich nie zabraknie także reprezentantki Polski - Luny. Piosenkarka została wybrana przez pięcioosobową komisję, która w tym roku zagłosowała "za zamkniętymi drzwiami", a nazwiska członków jury zostały ujawnione dopiero po ogłoszeniu wyników. Ku zaskoczeniu i rozczarowaniu wielu, którzy do zwycięstwa typowali Justynę Steczkowską, to właśnie Aleksandra Katarzyna Wielgomas będzie walczyć o wygraną w konkursie.

Eurowizja 2024. Tak kiedyś wyglądała Luna! Odkopaliśmy stare zdjęcia Aleksandry Wielgomas. Można się zdziwić!

Ważny rok dla Polski na Eurowizji

Rok 2024 jest historycznym jeśli chodzi o udział naszego kraju w słynnym konkursie. Dokładnie 30 lat temu nasz kraj po raz pierwszy w historii wysłał reprezentanta. Była nim Edyta Górniak, która brawurowym wykonaniem utworu "To nie ja!" podbiła serca publiczności i jurorów podczas koncertu w Dublinie. Górniak zdobyła łącznie 166 punktów i uplasowała się na drugim miejscu, które do dziś jest najlepszą lokatą naszego kraju w konkursie. Czy Luna powtórzy jej wyczyn, a może sięgnie po najwyższy laur?

Fani Eurowizji ocenili szanse Luny

"The Tower" wybrzmi już podczas pierwszego półfinału, który zaplanowano na 7 maja 2024. Luna powalczy wówczas o udział w wielkim finale z reprezentantami następujących krajów: Chorwacji, Cypru, Irlandii, Litwy, Serbii, Ukrainy, Australii, Finlandii, Azerbejdżanu, Islandii, Luksemburga, Mołdawii, Portugalii oraz Słowenii. Aplikacja My Eurovision Scoreboard pozwala fanom konkursu tworzyć własne rankingi. Właśnie tam można przyznawać punkty wszystkim uczestnikom 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Od dawna mówi się, że faworytem do zwycięstwa jest reprezentujący Chorwację Baby Lasagna, który w Malmö Arena wystąpi z szalonym numerem łączącym folk i rock "Rim Tim Tagi Dim". Jednak przyznane głosy w My Eurovision Scoreboard sugerują, iż po zwycięstwo sięgnie nie Chorwat, a reprezentantka Włoch Angelina Mango, która jako pierwsza kobieta od 10 lat wygrała festiwal w San Remo i z piosenką "La noia" pojedzie do Szwecji. Łącznie fani korzystający z aplikacji przyznali jej aż 160 tysięcy punktów.

Jakie szanse na wygraną ma Luna? Według punktacji w My Eurovision Scoreboard nasza reprezentantka może liczyć na lokatę pod koniec stawki. Fani utworowi "The Tower" przyznali jedynie 26 tysięcy punktów, co pozwoliłoby piosenkarce na zajęcie 25. miejsca. Są to jedynie typowania osób korzystających z aplikacji, należy pamiętać, że podczas konkursu będą liczyć się również głosy jury, a udział w głosowaniu będzie mógł wziąć każdy.

A jak Wy oceniacie szanse naszej reprezentantki w tego rocznym konkursie?