planetarium

i

Autor: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Perseidy na grudziądzkim niebie i w internecie

Spadające gwiazdy stworzą spektakl nad Grudziądzem. Warto pomyśleć życzenia

2021-08-11 11:50

Przed nami noce, które marzycielom, romantykom oraz miłośnikom astronomii nie pozwolą zasnąć. Nad Grudziądzem będziemy mogli podziwiać rój spadających gwiazd. Obserwacje możliwe będą również online, dzięki transmisji jaką planuje Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Sprawdź kiedy nie warto będzie kłaść się spać!

Eska Summer City Olsztyn – Dni Ostródy 2021

Deszcz meteorów pojawiać się będzie nocami na grudziądzkim niebie. A jak powszechnie wiadomo, każda spadająca gwiazda spełnia życzenie, które zdążymy pomyśleć. Nie warto więc za wcześnie kłaść się spać, bo można przegapić okazję, a poza tym ciekawe widowisko. Warunkiem spektaklu jest dobra pogoda. Niewykluczone, że trzeba będzie też uzbroić się w cierpliwość. A obserwacje będzie można prowadzić nie tylko z balkonu, tarasu czy ogrodu. Z pomocą przychodzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu. Za pośrednictwem kamery oraz transmisji w internecie będzie można śledzić wydarzenia na swoich komputerach czy smartfonach. Podczas transmisji kamera będzie skierowana w niebo pokazując na żywo aktualny obraz nieboskłonu. Zaplanowano dwa takie nocne wydarzenia.

Czas na Perseidy 2021

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR. Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje oobserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Kamery skierowane w niebo

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem. Zaplanowano dwie transmisje obrazu nocnego nieba podczas maksimum roju meteorów - Perseidy 2021.Podczas pierwszej nocy 11 sierpnia transmitowany będzie obraz nieba z tarasu obserwacyjnego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu natomiast druga transmisja 13 sierpnia będzie pokazywała niebo poza miastem nad obserwatorium astronomicznym w Piwnicach.Transmisje mogą ulec skróceniu w przypadku złej pogody.