Spadające gwiazdy stworzą spektakl nad Grudziądzem. Warto pomyśleć życzenia

2021-08-11 11:50
planetarium
Autor: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu Perseidy na grudziądzkim niebie i w internecie

Przed nami noce, które marzycielom, romantykom oraz miłośnikom astronomii nie pozwolą zasnąć. Nad Grudziądzem będziemy mogli podziwiać rój spadających gwiazd. Obserwacje możliwe będą również online, dzięki transmisji jaką planuje Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. Sprawdź kiedy nie warto będzie kłaść się spać!

Eska Summer City Olsztyn – Dni Ostródy 2021

Deszcz meteorów pojawiać się będzie nocami na grudziądzkim niebie. A jak powszechnie wiadomo, każda spadająca gwiazda spełnia życzenie, które zdążymy pomyśleć. Nie warto więc za wcześnie kłaść się spać, bo można przegapić okazję, a poza tym ciekawe widowisko. Warunkiem spektaklu jest dobra pogoda. Niewykluczone, że trzeba będzie też uzbroić się w cierpliwość. A obserwacje będzie można prowadzić nie tylko z balkonu, tarasu czy ogrodu. Z pomocą przychodzi Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu. Za pośrednictwem kamery oraz transmisji w internecie będzie można śledzić wydarzenia na swoich komputerach czy smartfonach. Podczas transmisji kamera będzie skierowana w niebo pokazując na żywo aktualny obraz nieboskłonu. Zaplanowano dwa takie nocne wydarzenia.

Czas na Perseidy 2021

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca–24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR. Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje oobserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Kamery skierowane w niebo

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 - 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem. Zaplanowano dwie transmisje obrazu nocnego nieba podczas maksimum roju meteorów - Perseidy 2021.Podczas pierwszej nocy 11 sierpnia transmitowany będzie obraz nieba z tarasu obserwacyjnego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu natomiast druga transmisja 13 sierpnia będzie pokazywała niebo poza miastem nad obserwatorium astronomicznym w Piwnicach.Transmisje mogą ulec skróceniu w przypadku złej pogody.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE