Finał Szlachetnej Paczki w Grudziądzu. Dwudziesty weekend cudów w cieniu pandemii [WIDEO, AUDIO]

2020-12-12 8:13
Szlachetna Paczka
Autor: Damian Pieczonka Weekend cudów w Grudziądzu. Trwa finał Szlachetnej Paczki

Trwa finał kolejnej edycji Szlachetnej Paczki w Grudziądzu. W tym roku, z powodu pandemii zgłosiło się mniej osób potrzebujących. Darczyńcy nie zawiedli. Problemów jednak nie brakowało. Na szczęście najpotrzebniejsze artykuły trafiły do wszystkich rodzin. Zobacz zdjęcia i wideo, a także posłuchaj relacji!

Finał Szlachetnej Paczki w Grudziądzu

14 listopada otwarto bazę z historiami rodzin, które włączono do projektu Szlachetnej Paczki. Niestety jest ich w tej edycji znacząco mniej. Tylko 17 domostw mogło liczyć na hojność darczyńców. To efekt m.in. trwającej sytuacji epidemicznej. Wolontariusze mieli utrudnioną pracę. Sami lądowali na kwarantannie i nie mogli odwiedzać zgłaszających się do akcji. Tegoroczna edycja jest inna od poprzednich także z innego powodu. Sami sponsorzy, którzy zazwyczaj chętnie angażowali się w pomoc, też ma problemy. Pandemia sprawiła, że domowe budżety wielu dobrych ludzi również mocno ucierpiały. Ale Ci, którzy mogli pomóc znowu nie zawiedli i to mimo mniejszego rozgłosu całej akcji.

Zobacz też: Złodzieje nagrzewnicy zatrzymani w Grudziądzu. Jeden z nich dodatkowo odpowie za rozbój

W magazynie Szlachetnej Paczki pusto i cicho

Mniej rodzin, mniej darczyńców i wolontariuszy. Do tego wszystkie spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego. Stąd pustka w magazynie, gdzie zawsze w ten jeden grudniowy weekend było głośno i radośnie. W poprzednich edycjach zwożono tutaj dary, które następnie trafiały do rodzin. Teraz większość trafiała bezpośrednio pod wskazany adres potrzebujących. Nie było więc tradycyjnego tortu i podziękowań dla wszystkich, którzy w akcję się zaangażowali. Choć było skromniej i inaczej, to jednak najważniejsze, że w Grudziądzu wciąż nie brakuje ludzi o dobrych sercach.

W tym roku działamy pod bardzo dużym reżimem sanitarnym. Ta edycja będzie wyjątkowa. Jesteśmy bardzo ograniczeni. Nie ma tej radości i gwary, jest pusto ale wewnątrz jesteśmy radośni i cieszymy się, że paczki za chwilę pojadą do rodzin. Mamy trzy dni na rozwiezienie wszystkich darów -mówi Piotr Rohde, lider Szlachetnej Paczki w Grudziądzu.

Szlachetne Paczki zawierają wiele najpotrzebniejszych rzeczy:
  • żywność
  • środki czystości
  • wyposażenie mieszkania
  • odzież
  • sprzęty AGD, jak pralki i lodówki
  • laptopy do nauki szkolnej
Szlachetna Paczka
Autor: Damian Pieczonka Szlachetna Paczka dotarła do starszego małżeństwa, które nie ma już rodziny

Do akcji włączył się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu. Nie po raz pierwszy. Społeczność szkolna uzbierała pieniądze dzięki którym udało się pomóc małżeństwu. To starsze osoby, które nie mają już swojej rodziny. Kobieta ma 70, a jej mąż 75 lat. Żyją skromnie i jedynie o zdrowie proszą. Żeby jednak zdrowie było, potrzebne są podstawowe artykuły, na zakup których seniorów nie stać. Otrzymali więc oprócz żywności także ciepłe kapcie i buty. Te święta dzięki ludziom o dobrych sercach, będą dla nich niezwykłe.

Człowiek się cieszy, bo nie mam dzieci już. Nikogo nie mamy, jedynie opiekunka do nas przychodzi -mówi 70-letnia mieszkanka do której trafiła Szlachetna Paczka z darami od grudziądzan.

Każdego roku sygnałem do rozpoczęcia tej najważniejszej części akcji był wspólny przemarsz ulicami Grudziądza. Marsz Szlachetnej Paczki informował mieszkańców o otwarciu bazy danych z opisami rodzin i ich potrzeb. To według nich darczyńcy przygotowywali świąteczne prezenty. Z powodu sytuacji epidemicznej oraz obowiązujących obostrzeń, imprezy tej nie udało się zorganizować. Mimo to, siła tego projektu znów okazała się być niezwykła. W zaledwie kilkadziesiąt godzin udało się skompletować niemal wszystkie paczki.

Finał Szlachetnej Paczki w Grudziądzu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE