Czekają nas wyższe opłaty za ciepło. Grudziądzki OPEC wprowadza podwyżki

2021-12-10 9:12
podwyzka cieplo grudziadz
Autor: Pixabay Wprowadzane podwyżki przez OPEC Grudziądz obowiązywać będą od 11 grudnia

Od 11 grudnia OPEC Grudziądz wprowadza nowe stawki za ciepło. Wzrosną one o około 8,55%. Powodem ma być znacząca podwyżka ceny za węgiel.

Nowe, wyższe taryfy - jak zapewnia zarząd spółki - nie rekompensują wzrostu kosztów, jakie ponosi Grupa OPEC. W ciągu roku cena węgla na światowych giełdach wzrosła o ponad 300%, również ceny gazu i energii elektrycznej biją swoje historyczne rekordy.

największy wzrost kosztów, jaki spółki Grupy muszą ponosić, to zakup uprawnień do emisji dwutlenku węgla, gdzie wzrost cen rok do roku wyniósł ok. 300%! Obecnie, koszt uprawień do emisji CO2 osiąga poziom ok. 90 euro za tonę, gdzie jeszcze w grudniu 2020 roku był na poziomie ok. 30 euro za tonę, a w 2017 roku koszt ten wynosił 7 euro za tonę. Aktualnie koszt uprawnień do emisji CO2 stanowi ponad połowę średniej ceny wytworzonego ciepła - mówi Marek Jopp z grupy OPEC.

ZOBACZ TEŻ - W Grudziądzu znów pojeździmy na łyżwach! GODZINY OTWARCIA, CENNIK

Pracownicy grupy OPEC przygotowali symulację średniego miesięcznego wzrostu kosztów ciepła dla mieszkańca przeciętnego grudziądzkiego mieszkania o różnych powierzchniach.

Symulacje przy założeniu stawki VAT 23%:
  • a.    36 m2 – 11,04 zł brutto,
  • b.    48 m2 – 14,72 zł brutto,
  • c.    70 m2 – 21,47 zł brutto.
Symulacje przy założeniu stawki VAT 5%*
  • a.    36 m2 – 9,43 zł brutto,
  • b.    48 m2 – 12,58 zł brutto,
  • c.    70 m2 – 18,33 zł brutto.

*to stawka, którą rząd planuje wprowadzić w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

EKG 2021. Łukasz Czernicki. Czy czeka nas podwyżka podatków?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE