Owce z Gorzowskich Muraw kończą swoją prace. Wrócą w przyszłym roku

2020-08-13 16:20
Owce na Murawach pełniły rolę ekologicznych kosiarek
Autor: mz Owce na Murawach pełniły rolę "ekologicznych kosiarek"

Owce wrzosówki w rezerwacie pojawiły się w lipcu i od razu zabrały się do działania. Ich zadaniem była ochrona roślin sucholubnych poprzez wyjadanie tego co zagraża chronionym gatunkom. Te unikatowe- jak zapewniają opiekunowie zwierząt- im nie smakują.

Zajadają się za to miękkimi liśćmi i młodymi drzewami. - Po miesiącu wiemy dużo więcej o zachowaniu wrzosówek - powiedziała nam Ewa Drewniak z Klubu Przyrodników.

-Wiemy już jak owce się tu sprawują. Wiemy co jedzą i mamy duże nadzieje, że poradzą sobie szczególnie z nawłocią kanadyjską, która tu się bardzo rozprzestrzeniła i z topolą. To są gatunki, które zagrażają tym roślinom kserotermicznym, zajmują ich miejsce na murawach - mówi Ewa Drewniak.

Owce wrzosówki  są zwierzętami płochliwymi ale zdarza się, że podejdą do człowieka. W takim przypadku musimy pamiętać, że są to dzikie zwierzęta i nie każde nasze działanie będzie dla nich odpowiednie.

Owce wrzosówki wrócą na Murawy w przyszłym roku
Autor: Hasznalt/wikipedia.org Owce wrzosówki wrócą na Murawy w przyszłym roku

- One dość boją się człowieka co nie znaczy, że do nas nie podejdą. Szczególnie jeśli będziemy je czymś chcieli skusić. Nie wolno ich dokarmiać, w rezerwacie mają dostatecznie dużo jedzenia żeby przeżyć i dobrze się czuć - mówi Piotr Rozwalak, pasterz opiekujący się stadem sześćdziesięciu owiec.

Wrzosówki w rezerwacie będą do soboty (15.08). Na Murawy wrócą w przyszłym roku, ale już na dłuższy czas.

Zbierali złom charytatywnie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE