Lubuskie: Trwa badanie próbek skażonej Odry. Według nowych danych - to nie jest rtęć

2022-08-13 12:31
gorzów skażona odra woj 1
Autor: facebook.com/wojewodalubuski Padnięte ryby w lubuskiej Odrze.

Trwa akcja czyszczenia skażonej Odry w Lubuskiem. Bierze w niej udział około 200 żołnierzy WOT-u i strażaków. Do tej pory wyciągnęli kilkanaście ton martwych ryb. Jak jest przyczyna ekologicznej katastrofy nadal dokładnie nie wiadomo.

W sobotnim porannym (13.08) posiedzeniu sztabu kryzysowego LUW udział wziął premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział szukanie winnych dramatu na Odrze. Wyznaczono nagrodę miliona złotych. Konsekwencje ponoszą także rządowe służby.

Podczas spotkania Władysław Dajczak, wojewoda lubuski-  zdementował informacje jakoby do szpitali mieliby się zgłaszać chorzy, którzy czyścili rzekę.

- Pojawią się nieprawdziwe informacje. Cały czas monitorujemy sytuację, mamy informacje od sanepidu i NFZ-tu. Nie było do tej pory takiego przypadku, aby ktoś zgłosił jakąkolwiek dolegliwość spowodowaną pobytem nad Odrą czy po kontakcie z z tymi rybami - podkreśla wojewoda Dajczak.

gorzów skażona odra woj 2
Autor: facebook.com/wojewodalubuski Premier, ministrowie oraz wojewoda na spotkaniu w Gorzowie.

Badane są także ujęcia wody - 15 oraz studnie, których jest 40 na lubuskim odcinku Odry. Póki co są one czyste. Wybudowano zaporę przed Kostrzynem, na wysokości Górzycy przed parkiem narodowym, gdzie Odra łączy się z Wartą, by wyłowić śnięte ryby.

Jak poinformowano na konferencji- niemieckie i polskie wyniki dotyczące rtęci są takie same czyli jej poziom w Odrze nie przekracza normy. Trwa ustalanie przyczyn zatrucia rzeki.

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy

Rozpoznasz polskie filmy i seriale po kultowych cytatach? QUIZ dla prawdziwych znawców!

Pytanie 1 z 8
Zacznijmy od czegoś prostego. Z jakiego filmu pochodzi ten cytat: "A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE