Lubuskie: Fundusze Europejskie dla województwa w latach 2021-2027. Jak zostaną rozgospodarowane?

2023-01-25 8:54
banknoty euro
Autor: pixabay.com

23 stycznia, w poniedziałek w Bytomiu Odrzańskim odbyła się konferencja inaugurująca program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Polak mówiła o zadbaniu rynku pracy, zatrudnieniu czy integracji społecznej. Kwota z Unii Europejskiej to 915 mln euro, jak więc te pieniądze zostaną rozgospodarowane?

Start programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027

W poniedziałek, 23 stycznia 2023 r. został oficjalnie rozpoczęty program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. W ramach projektu do Lubuskiego trafi historyczna kwota w wysokości 915 mln euro. Fundusze zostały zatwierdzone 7 grudnia 2022 roku przez Komisję Europejską. Marszałek Elżbieta Polak w komunikacie na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego poinformowała jakie cele będą realizowane. Zaznaczyła również, że żadna gmina nie zostanie bez pomocy Lubuskiego. Te cele będą realizowane: Region bardziej konkurencyjny, Region inteligentny, innowacyjny, Region przyjazny środowisku, Region, który łączy oraz Region silny społecznie, bliżej obywatela.

- Innowacyjność, przedsiębiorczość, cyfryzacja, transport mobilny, niskoemisyjny, przyjazny środowisku, ochrona środowiska i energetyka to nasze priorytety, które pamiętacie doskonale ze Strategii Rozwoju Województwa, którą niedawno konsultowaliśmy, a teraz jest naszą konstytucją. Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego jest narzędziem w realizacji tej strategii – podkreśliła lubuska marszałek w komunikacie.

Rekordowa kwota dla Lubuskiego. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

915 mln euro, bo taką kwotę otrzymało Lubuskie na lata 2021-2027. Składa się na nią 263 mln w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 651 mln w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój Parku Technologii Kosmicznych i parków naukowo-technologicznych w ogóle, Lubuski System Innowacyjnych Startupów, modernizacja energetyczna w infrastrukturze ochrony zdrowia, budowa wzorcowego budynku pasywnego czy zakup taboru kolejowego. Z podanych danych przez Urząd Marszałkowski prawie 20 mln euro zostanie przeznaczonych na cyfryzację przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

Obecnie trwa tworzenie kryteriów dostępu wyżej wymienionych projektów. Jak informuje maszkarek Elżbieta Polak, już w drugim kwartale 2023 roku planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru.

Sonda
Czy Polsce są potrzebne fundusze z Unii Europejskiej?
Źródło: Lubuskie: Fundusze Europejskie dla województwa w latach 2021-2027. Jak zostaną rozgospodarowane?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE