Gorzów: Umowa podpisana. Elektryczne autobusy przyjadą za rok, w wakacje

2021-05-13 16:36
Gorzów: autobusy
Autor: SG Pierwszy elektryczny Solaris już jest. Na pozostałe gorzowianie poczekają 14 miesięcy.

Pojazdy dostarczy firma Solaris. Zakup 8 autobusów i budowa 4 stacji ładowania to kosz 30 mln zł. Inwestycja to nowy rozdział w rozwoju komunikacji miejskiej. Prezydent Gorzowa zapowiada że w najbliższych latach miasto kupować będzie kolejne pojazdy zeroemisyjne.

Po Gorzowie jeździć będą elektryczne autobusy. Magistrat podpisał umowę na dostarczenie ośmiu pojazdów. Elektryczne Solarisy powinny pojawić się latem przyszłego roku. Prezes firmy zapewnia o ich licznych zaletach i niezawodności. Pojazdy nie emitują spalin, hałasu, koszty utrzymania są niższe niż autobusów z napędem dieslowskim. Poza tym nie straszne im zimy- radzą sobie z powodzeniem w krajach skandynawskich. To będą pierwsze w pełni elektryczne autobusy w Gorzowie, ale nie ostatnie.

Chcemy tę flotę powiększać, uzupełniać, tak żeby w okresie kilkunastu lat dojść do miasta takiego zeroemisyjnego. Jeżeli chodzi o samo miasto, o instytucje miejskie, o spółki - mówi Jacek Wójcicki, prezydent miasta.

Gorzów: autobusy
Autor: SG Petros Spinaris, wiceprezes Solaris (z lewej) i Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Firma wyprodukuje autobusy zgodnie z oczekiwaniami gorzowskiego MZK. Pojazdy będą wyposażone m.in. w klimatyzację, gniazda USB i defibrylatory. Umowa zakłada dostawę autobusów i budowę czterech stacji ładowania. Wartość całego projektu to 30 milionów złotych, z czego 20 mln to dofinansowanie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE