Gorzów: Pandemia czytaniu książek nie przeszkodziła

2021-01-21 17:29 sg
Gorzów: biblioteka
Autor: SG Gorzowska biblioteka.

Czytelnictwo rośnie w Gorzowie. Tak wynika z danych biblioteki im. Zbigniewa Herberta. Mimo, że czytelników ciągle ubywa, samych wypożyczeń jest więcej. I to w roku panującej pandemii. W 2020 roku udało się także zrealizować dużą inwestycję, czyli magazyny.

Czytelników mniej, ale czytelnictwo idzie w górę. Gorzowska biblioteka podsumowała 2020 rok. Statystycznie był całkiem udany mimo, że przez pandemię ponad 2 miesiące książnica była zamknięta. Liczba czytelników spadła i taki trend utrzymuje się od lat, ale to ciągle ponad 20 tys. zarejestrowanych osób. Wzrosło za to czytelnictwo. Wypożyczeń w 2020 roku było o 1000 więcej.

Ten rok pandemiczny przyczynił się do tego, że gorzowianie czytali więcej i wypożyczali więcej książek, mimo tego, że biblioteka była ponad 2 miesiące zamknięta. W momencie kiedy się otwierała widzieliśmy tu kolejki po książki. Tego jeszcze nigdy nie było - mówi Sławomir Szenwald dyrektor biblioteki im. Zbigniewa Herberta.

Gorzów: biblioteka
Autor: SG Sławomir Szenwald, dyrektor gorzowskiej biblioteki prezentuje dane na temat czytelnictwa.

Największy wzrost wypożyczeń dotyczy książek elektronicznych, czyli e-booków i audiobooków, to 50 proc. więcej. W 2020 roku zwiększyła się również liczba odwiedzin strony www biblioteki. W minionym roku, pomimo pandemii udało się zakończyć ostatnią dużą inwestycję w bibliotece. Zakupiono ogromne przesuwne regały i tak stworzono drugi magazyn na książki i czasopisma. Znajduje się on na ostatnim piętrze gorzowskiej książnicy.