Gorzów: Otwarcie ogródków cieszy, ale przed branżą gastronomiczną problemów co niemiara

2021-05-17 17:34
Gorzów: restauracje
Autor: SG Ogródki gastronomiczne otwarte.

Pandemię będziemy odpracowywać latami - mówią gorzowscy restauratorzy. Otwarcie ogródków w weekend dało nadzieję na przetrwanie, choć problemów przed branżą ciągle dużo. Zluzowanie obostrzeń z zadowoleniem przyjęli także mieszkańcy, którzy wybrali się do restauracji i kawiarni.

- Czekaliśmy na to prawie rok - mówią gorzowianie. W sobotę (15.05) restauracje i kawiarnie otworzyły swoje ogródki. W weekend były one oblegane, wypełnione po brzegi. Gorzowian nie odstraszyła nawet burza i deszcz.

Jest wspaniale, jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy w towarzystwie posiedzieć w knajpie. Jest Fajnie. Prawdziwe życie, normalnie – mówi mieszkanka Gorzowa.

Na zluzowanie obostrzeń branża gastronomiczna czekała od dawna. Otwarcie ogródków daje jej nadzieję na przetrwanie. Restauratorzy cieszą się, że mieszkańcy o nich nie zapomnieli. Pierwszego weekendu na brak klientów narzekać nie mogli.

Mamy pełno, jesteśmy w całości zarezerwowani i nie mamy miejsc - mówi Jacek Górecki, właściciel dwóch gorzowskich restauracji.

Gorzów: restauracje
Autor: SG

Otwarcie ogródków nie znaczy, że kłopoty gastronomii się zakończyły. Po pierwsze trzeba zachęcić klientów do powrotu. Problemem, z którym restauratorzy muszą się teraz zmagać jest brak wykwalifikowanych pracowników.

Część pracowników zmieniła branżę. Na pewno wielu restauratorów otrzymywało pracowników „na siłę”, tzn. dopłacaliśmy do pracowników po to, żeby w momencie w którym otworzymy mieć kim pracować i z kim pracować. To generowało obciążenia finansowe - mówi Jacek Górecki.

To przełożyło się na nie najlepszą sytuację firm. Restauratorzy, żeby się utrzymać musieli się zadłużać. Właściciel jednego z gorzowskich lokali zdradził nam, że do pandemii radził sobie bez kredytów. Teraz do spłaty ma milion złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE