Wielki sport sprzed lat. Olimpijka z Elbląga na Dużym Ekranie

2020-02-11 16:13
Helena Pilejczyk
Autor: Centrum Spotkań Europejskich Światowid

W roku 1960, podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Stanach Zjednoczonych, elbląska łyżwiarka szybka - Helena Pilejczyk, zdobyła brązowy medal. To temat główny lutowego (12.02) spotkania w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

Sekcja łyżwiarska powstała w Elblagu w roku 1950 roku. Rok później drużyna z Elbląga zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach Polski. Wtedy też objawiły się wielkie talenty: Elwira Potapowicz (Seroczyńska) czy bohaterka lutowej edycji Elbląga na Duzym Ekranie - Helena Macherówna (Pilejczyk).

Jak to już jest w naszej tradycji (a spotykamy się od 2006 roku), będą trzy filmy: kronika polskiego łyżwiarstwa szybkiego, historia elbląskich panczenów i zrealizowany 14 lat temu przez nieodżałowanego Andrzeja Minkiewicza ilustrowany wywiad z p. Heleną Pilejczyk. Pani Helena zapowiedziała swoją obecność na seansie, bo przecież to jubileusz 60-lecia zdobycia przez nią olimpijskiego medalu był inspiracją dla spotkania w kinie. Ale oficjalnie, jak wiem, jubileusz fetowany będzie za miesiąc, podczas Elbląskiej Gali Sportu - mówi Juliusz Marek, twórca i prowadzący cykl Elbląg na Dużym Ekranie.

Spotkanie w ramach cyklu "Elbląg na dużym ekranie – „Panczeny sławią Elbląg” – 60 lat po medalu olimpijskim Heleny Pilejczyk" odbędzie się w dużej sali kina Światowid w środę, 12 lutego, o 18.00. Wstęp wolny.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE