Inscenizacja Garnizonu Gdańskiego w Elblągu

i

Autor: Muzeum w Elblągu

Muzeum zaprasza na swój dziedziniec. Inscenizacja szturmu na Elbląg 1710

2023-02-01 15:23

W sobotę, 4 lutego w godzinach 11.00 – 14.00, elbląskie Muzeum, w ramach współpracy z Garnizonem Gdańsk organizuje wydarzenie pn. „Między imperiami. Elbląg podczas wielkiej wojny północnej 1700 – 1721” To kolejna wizyta rekonstruktorów z Gdańska, którzy tym razem przedstawią co wydarzyło się w Elblągu pewnej mroźnej lutowej nocy 1710 roku.

W 1699 r. podpisano porozumienie o oddaniu Elbląga Rzeczpospolitej przez Brandenburczyków. Nikt się wówczas nie spodziewał, przez ile rąk przejdzie miasto w ciągu najbliższych kilku lat.

Wielka wojna północna zbliżała się nieuchronnie i pomimo tego, że Rzeczpospolita była w tym konflikcie neutralna, miasto szybko stało się terenem działań wojennych. Nie było przy tym wystarczająco przygotowane do długotrwałej obrony.

Korzystając z faktu, że miejska fosa zamarzła, 8 lutego 1710 r. o świcie Rosjanie przystąpili do oblężenia. W tym czasie w mieście stacjonował szwedzki regiment garnizonowy. Pomimo zaskoczenia Szwedzi szybko podjęli walkę. Szturm na Elbląg uznaje się za ostatni w historii atak na ufortyfikowane europejskie miasto, który został przeprowadzony bez wsparcia artyleryjskiego, przy pomocy drabin i odniósł sukces.

Poniżej szczegółowy program sobotniej imprezy.

11:00 Ćwiczenia oddziałów na dziedzińcu muzeum

11:30 Przemarsz na Stary Rynek, scena historyczna

12:30 Powrót do muzeum

13:00 Potyczka „Szturm Elbląga 1710"

13:30 Pokaz mundurów i strojów historycznych

14:00 Zakończenie, wspólna fotografia uczestników"

Zapraszamy do odwiedzenia dziedzińca Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu w najbliższa sobotę od godziny 11.00.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE