Oscary

i

Autor: JEAN-BAPTISTE LACROIX/AFP/East News

Oscary - nowe zasady przyznawania nagród. Jakie warunki muszą spełniać filmy?

2020-09-10 14:22

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nowe zasady dotyczące warunków, jakie muszą spełniać produkcje, aby walczyć o nagrodę w kategorii najlepszy film. Zmiany zostały wprowadzone, aby promować różnorodność wśród aktorów oraz twórców filmowych. Co się zmieni?

Oscary - nowe zasady przyznawania nagród. Jakie warunki muszą spełniać filmy? Oscary to zdecydowanie jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina, o której marzą twórcy filmowi na całym świecie. Wyróżnienie to jest przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, a pierwsze rozdanie nagród odbyło się w 1929 roku. Akademia ogłosiła ostatnio nowe zasady, które będą musiały spełniać produkcje, walczące o nagrodę w kategorii najlepszy film. Sprawdźcie, co się zmieni. 

Jak dobrze znasz filmy o Harrym Potterze?

Pytanie 1 z 15
Jak ma na imię wuj Harry'ego?

Oscary - nowe zasady przyznawania nagród

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała ostatnio o zmianach, jakie zostaną wprowadzone w regulaminie Oscarów. Zmiany te przede wszystkim będą dotyczyć kategorii najlepszy film. Produkcje, które będą walczyć o statuetkę właśnie w tej kategorii, będą musiały spełnić dwa z czterech ogłoszonych kryteriów. Kryterium pierwsze dotyczy obecności przedstawicieli mniejszości na ekranie i zawiera trzy podpunkty:

  1. 1. Aktorka, aktor pierwszoplanowy lub aktorka, aktor, który wciela się w liczącą rolę drugoplanową muszą być przedstawicielami mniejszości etnicznej.
  2. 2. Temat filmu musi dotyczyć grup, które są niedostatecznie reprezentowane.
  3. 3. 30 procent aktorów, odgrywających mniejsze role w filmie, muszą stanowić społeczności LGBTQ, kobiety, przedstawiciele grup etnicznych oraz osoby niepełnosprawne.

Drugie kryterium dotyczy kierownictwa zespołów twórczych - tu również muszą być spełnione takie same warunki jak w pierwszym kryterium. Trzecie kryterium związane jest ze stworzeniem możliwości zawodowej dla przedstawicieli mniejszości. Kryterium czwarte - w dziale marketingu i promocji danego filmu również muszą znaleźć się przedstawiciele mniejszości.

Zmiany wejdą w życie w 2024 roku, przy okazji 96. ceremonii rozdania Nagród Akademii Filmowej. 

Filmy akcji - TOP 10 filmów trzymających w napięciu