Boże Ciało

i

Autor: screen youtube.com, kanał KinoSwiatPL, Archiwum prywatne screen youtube.com

Oscary 2020: shortlista. Filmy, które powalczą o statuetkę

2019-12-17 11:45

Wyścig po Oscary to najbardziej emocjonujący okres w ciągu roku dla wszystkich wielbicieli kina. Zaczyna się on już na jesieni wraz z pierwszymi galami nagród filmowych i trwa aż do wręczenia Nagród Akademii Filmowej, która w tym roku odbędzie się 9 lutego. Im bliżej tej daty, tym bardziej zawęża się liczba filmów, które cały czas mają szansę zgarnąć najważniejszą statuetkę.

Oscary 2020: shortlista. Które filmy są coraz bliżej statuetki? Akademia bardzo mocno dawkuje emocje wszystkim fanom kina i shortlisty nominacji ogłasza partiami. 16 grudnia ogłoszone zostały shortlisty filmów z dziewięciu kategorii. To wielki sukces dla polskich twórców - Akademia wyróżniła bowiem Boże Ciało, które jest polskim kandydatem do statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Spośród ponad 90 filmów produkcja Jana Komasy znalazła się na liście zaledwie 10 filmów.

Oscary 2020: shortlista. Które filmy są coraz bliżej statuetki?

Wśród ogłoszonych 16 grudnia shortlist znalazły się filmy, które mają szansę otrzymać nominacje w kategoriach:

  • film dokumentalny,
  • krótkometrażowy film dokumentalny,
  • film nieanglojęzyczny,
  • charakteryzacja,
  • muzyka,
  • piosenka,
  • krótkometrażowy film animowany,
  • film krótkometrażowy,
  • efekty specjalne.

Oprócz Bożego Ciała o statuetki mają szansę walczyć jeszcze:

  • Malowany ptak (Czechy)
  • Truth and Justice (Estonia)
  • Les Misérables (Francja)
  • Those Who Remained (Węgry)
  • Honeyland (Północna Macedonia)
  • Wysoka dziewczyna (Rosja)
  • Atlantyk (Senegal)
  • Parasite (Korea Południowa)
  • Ból i blask (Hiszpania)

Polskiemu filmowi przede wszystkim zagraża koreański Parasite, laureat Złotej Palmy w Cannes, a także Ból i blask, film nazwany jednym z najważniejszych dzieł Almodovara.

Uzupełnij brakujący kolor w tytule filmu
Pytanie 1 z 10
"_______ oleander"

Ostateczną listę wszystkich nominowanych filmów poznamy już 13 stycznia 2020. Wcześniej, 5 stycznia, poznamy natomiast laureatów Złotych Globów. Gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 9 lutego 2020.