Jackass

i

Autor: EAST NEWS

Najbardziej kontrowersyjne programy świata. O tych produkcjach było naprawdę głośno!

2022-03-21 14:33

Myślicie, że widzieliście już wszystko? Oto najbardziej kontrowersyjne programy ze świata, które wywołały ogromne skandale i burzliwe dyskuje w opinii publicznej. To właśnie te widowska balansowały na granicy dobrego smaku. W zestawieniu nie mogło zabraknąć również polskiego programu.

Najbardziej kontrowersyjne programy na świecie. To właśnie o tych produkcjach mówiło się bardzo głośno. Od wielu lat twórcy programów telewizyjnych starają się przyciągnąć naszą uwagę. Oprócz mniej lub bardziej udanych propozycji filmowych, pojawiają się również treści rozrywkowe. Niektóre wzruszają i edukują, a inne szokują i przekraczają granice dobrego smaku. W wielu przypadkach ta granica została znacznie przesunięta, co spowodowało liczne skandale, skargi od widzów, a nawet protesty. Poniżej przedstawiamy najbardziej kontrowersyjne formaty z różnych krajów (również z Polski), które pokazały, że twórcy zrobią wszystko w imię wysokich oglądalności.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Bezczelne teksty prowadzących w polskiej telewizji. Tak obrażali uczestników

Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3

Seria filmów JACKASS (USA)

Jeden z najbardziej znanych formatów z USA wywołał niezliczoną ilość skandali. Program pokazuje pełne humoru, ale jednocześnie niebezpieczne i często brutalne wyczyny kaskaderskie - m.in. pływanie na nietypowych przedmiotach, wystrzeliwanie się w powietrze w "zapełnionym" i zamkniętym ToiToi'u oraz okaleczanie siebie wzajemnie w bardzo nietypowy sposób. Twórcy na każdym kroku podkreślają, żeby nie praktykować tego, co robią w swoim show. Serial jednak stał się inspiracją dla młodzieży i często obwiniany był za przypadki śmierci i poważnych urazów u osób, które próbowały wykonać wyczyny pokazane w programie.

De Grote Donorshow (Holandia)

W 2007 roku pojawił się w Holandii program "De Grote Donorshow", który szybko spotkał się ze sprzeciwem lokalnej publiczności. Twórcy pokazali, że nie ma granic, których nie da sie przeskoczyć. W telewizyjnym show wystąpiła 37-letnia kobieta, która umierając na raka mózgu miała zdecydować komu odda swoje organy do przeszczepu. W tej nietypowej grze rywalizowało ze sobą 25 chorych osób, a zwycięzcę wybierali widzowie za pomocą SMS. Finał wywołał jeszcze większe kontrowersje niż sam program. Okazało się, że kobieta tylko udawała. Producenci twierdzili, że osoby biorące udział w tym niecodziennym widowisku o wszystkim wiedziały. W sprawę zaangażowała się Komisja Europejska oraz premier Holandii.

Sonda
Lubisz programy typu reality show?

Britains Missing Top Model (Wielka Brytania)

"Britains Missing Top Model " to brytyjskie reality-show z 2008 roku, które spotkało się z ogromnymi protestami w kraju. Stacja BBC postanowiła stworzyć format, w którym niepełnosprawne kobiety zawalczą o kontrakt na profesjonalną sesję zdjęciową. Program spotkał się oczywiście z bardzo negatywnym odbiorem. Krytykowano twórców za to, że budują oglądalność i zarabiają na cudzej tragedii. Producenci odpowiadając na zarzuty widzów, zaznaczyli, że format miał na celu uświadomić społeczność, z jakimi problemami mierzą się osoby niepełnosprawne.

Magia nagości (Polska)

Polskich formatów, które wywołują burzliwe dyskusje w sieci nie brakuje. Jednak trudno porównywać nasze podwórko do zagranicznego. To jednak nie zmienia faktu, że kilka polskich produkcji również spotkało się z masowym oburzeniem. Kiedyś był to "Big Brother", a dzisiaj "Magia nagości". Oczywiście format bazuje na brytyjskiej licencji, ale to w naszym kraju spotkał się z największą krytyką. Ubrana osoba musi wybrać między pięcioma nagimi osobami uczestnika, z którym pójdzie na randkę. Ciała i twarze uczestników w każdej rundzie zostają stopniowo odsłaniane (od stóp w górę). W każdej rundzie wybierający eliminuje jedną osobę i robi to do momentu, kiedy zostaną tylko dwie. Wtedy sam się rozbiera i dokonuje wyboru z kim pójdzie na randkę. Do KRRiT trafiło wiele skarg, w których pisano, że "program może mieć negatywny wpływ na psychikę widzów". To jednak nie przeszkodziło w emisji programu.