Jan A. P. Kaczmarek

i

Autor: AKPA Jan A. P. Kaczmarek - kim jest polski muzyk?

Wybitni muzycy

Jan A.P. Kaczmarek - polski kompozytor pracował z największymi gwiazdami Hollywood

2024-05-21 14:41

Jan A.P. Kaczmarek był jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej i teatralnej. Zdobywca Oscara swoje życie związał ze Stanami Zjednoczonymi. Przybliżamy postać Jana A. P. Kaczmarka. Jak wyglądało jego życie osobiste, za co otrzymał Oscara i na jaką nieuleczalną chorobę cierpiał artysta?

Jan A. P. Kaczmarek - pochodzenie, rodzina, kariera, Oscar, choroba. Wszystko, co warto wiedzieć na temat artysty. Jan A. P. Kaczmarek pochodził z umuzykalnionej rodziny, a komponowaniem zainteresował się we wczesnych latach swojego życia. Jako dziecko stworzył muzykę do hymnu szkolnego. Był autorem muzyki do kilkudziesięciu filmów pełnometrażowych oraz przedstawień teatralnych. Wielkim wyróżnieniem było dla niego otrzymanie Oscara, za film, w którym główną rolę zagrał Johnny Depp. Przedstawiamy informacje na temat życia i kariery polskiego artysty, który zrobił niebywałą karierę w Hollywood.

Jan A. P. Kaczmarek - wiek i pochodzenie

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie.

Jan A. P. Kaczmarek - wykształcenie

Jego dziadek był skrzypkiem, natomiast on sam uczęszczał na lekcje gry na fortepianie. W szkole podstawowej odniósł pierwszy muzyczny sukces. Stworzył muzykę do hymnu szkolnego. Matka często zabierała go do poznańskiej filharmonii, gdzie przesiąkł muzyką klasyczną. On zaś wybrał studia prawnicze, ponieważ marzył o karierze dyplomatycznej.

Jan A. P. Kaczmarek - rodzina

Jego pierwszą żoną była Elżbietą Bieluszko. Tworzyli małżeństwo w latach 1977-2014. Doczekali się gromadki dzieci: Szymona, Józefiny, Antoniego i Anastazji. Drugi raz, Kaczmarek ożenił się z dużo młodszą partnerką, Aleksandrą Twardowską, a ślub odbył się w 2016 roku. W tym samym roku urodził się ich syn Jaś.

Jan A. P. Kaczmarek - początek kariery

Jako młody kompozytor otrzymał staż w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1977 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Ósmego dnia w Poznaniu i to było początkiem jego międzynarodowej kariery, ponieważ zaowocowało to nagraniem długogrającego albumu ''Music for the End'' dla chicagowskiej wytwórni Flying Fish Records. W 1989 roku, kompozytor na stałe osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

Jan A. P. Kaczmarek - twórczość

Jan A. P. Kaczmarek był autorem kompozycji symfonicznych do spektaklu "Dziady", "Nie-Boska komedia". W swoim dorobku posiada takie spektakle multimedialne, które samodzielnie wyreżyserował: "'Czekając na kometę Halleya'', ''Symfonia Solo'' i ''Tower of Babel''.

Kaczmarek miał również na koncie kompozycje do filmów pełnometrażowych, które stworzył w latach 1981-2016. A są to np.: "Całkowite zaćmienie (1995), którego reżyserką jest Agnieszka Holland, i gdzie główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio. "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza, "Marzyciel" Marca Forstera, gdzie główną rolę zagrał Johnny Depp, "Mój przyjaciel Hachiko" w reż. Lasse Hallströma, "Moje 600 gramów szczęści" Anety Kopacz, czy "Van Gogh" Daniela Fridella.

Jan A. P. Kaczmarek - Oscar

Polski kompozytor w 2005 roku został laureatem prestiżowej nagrody filmowej. Akademia Filmowa przyznała mu Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel".

Jan A. P. Kaczmarek - choroba

Jan A. P. Kaczmarek zmagał się z nieuleczalną chorobą.

"Mój tata nie jest w stanie samodzielnie się poruszać i wymaga pomocy żony i dwóch opiekunów przy wykonywaniu podstawowych czynności, takich jak wstawanie z łóżka czy ubieranie się. Choroba uszkadza zakończenia nerwowe, aż płuca zawodzą. To horror dla nas jako rodziny, patrzeć, jak ten niesamowity człowiek toczy nierówną walkę" - tak napisała jego córka Anastazja Davis.

Kompozytor cierpiał na MSA, czyli zanik wieloukładowy. Na tę chorobę nie ma lekarstwa.

Jan A. P. Kaczmarek - śmierć

Jan A. P. Kaczmarek zmarł 21 maja 2024 roku.

Naładujesz samochód elektryczny w trakcie jazdy | ESKA XD - Prosto z salonu #65