Emilian Kamiński - wiek, wzrost, żona, dzieci, teatr, filmy, dubbing, choroba to najczęściej wyszukiwane frazy, jeżeli chodzi o polskiego aktora. Artysta ma w swoim dorobku ponad setkę ról w teatrze, filmach i serialach. Najbardziej kojarzony jest z komedii "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą". To właśnie te kreacje dały mu olbrzymią rozpoznawalność i sympatię widzów. Wcześniej zagrał również malarza Jerzego w ekranizacji „Szaleństwa Panny Ewy”, co również nie przeszło objętnie obok fanów kina. Poza ekranem realizował się w dubbingu, a także prowadził własny teatr. Emilian Kamiński został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Co jeszcze warto wiedzieć o aktorze? Oto wszystkie najważniejsze informacje w pigułce.
Nie żyje Emilian Kamiński. Aktor zmarł w wieku 70 lat
Emilian Kamiński - wiek
Ile miał lat Emilian Kamiński? Artysta urodził się 10 lipca 1952 roku w Warszawie, a zmarł w poniedziałek 26 grudnia 2022 w Józefowie. Miał 70 lat.
Emilian Kamiński - wzrost
Według informacji podanych w internecie, aktor liczył 1,79 m.
Emilian Kamiński - żona
Żona Emiliana Kamińskiego to Justyna Sieńczyłło. Para mieszkała w Józefowie pod Warszawą. Wspólnie otworzyli i prowadzili warszawski Teatr Kamienica. Żona Emiliana Kamińskiego grała również w kilku spektaklach, m.in. w "Wierze Gran" i "Tango Notturno". Występuje też w filmach, serialach i programach dla dzieci, np. „Bajeczki Jedyneczki”. Na ekranie mogliśmy ją oglądać np. w Klanie, Kochaj mnie. Kochaj, Szatan z siódmej klasy oraz w epizodach Na dobre i na złe, czy Ojcu Mateuszu.
Emilian Kamiński - dzieci
Aktor miał trójkę dzieci - Natalię (z pierwszego związku z Izabelą Jarosz), Kajetana i Cypriana (z żoną Justyną Sieńczyłło).
Emilian Kamiński - teatr
Artysta poza ekranowymi kreacjami uwielbiał pracować na deskach teatru. Po ukończeniu szkoły teatralnej w Warszawie (1975 r.) zadebiutował w spektaklu "Pierwszy dzień wolności Kruczkowskiego" w Teatrze na Woli. W latach 1977-1983 związany był z Teatrem Narodowym, gdzie grał w sztukach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza, a w latach 1983-2000 związał się z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował jako reżyser przedstawieniem o szaleństwie dyskotekowej muzyki „Słodkie Miasto”. Występował także w teatrze Komedia (1989, 2002), Rozmaitości (1990) i Powszechnym im. Zygmunta Hübnera. W 1997 powrócił na stałe do Teatru Narodowego. 27 kwietnia 2009 uruchomił własną scenę w Teatrze Kamienica.
Emilian Kamiński - filmy
Emilian Kamiński mógł pochwalić się bardzo bogatym CV, jeżeli chodzi o ekranowe role. Na dużym ekranie zadebiutował w 1977 r. w filmie „Akcja pod Arsenałem”. Zagrał tam jednego z młodych żołnierzy Szarych Szeregów. Mogliśmy go oglądać także w „Bez miłości”, „Szaleństwa Panny Ewy”, „Tanie pieniądze”, „Pan Kleks w kosmosie”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Szatan z siódmej klasy”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”, a nawet w „Bulionerach” i „M jak miłość”. W popularnej telenoweli wcielał się w Wojciecha Marszałka, ojca Madzi. Gościnnie pojawił się również w obsadzie „Miodowe lata (odc. 26)”, „13 posterunek 2 (odc. 36)”, czy „Ranczo (odc. 68)”.
Emilian Kamiński - dubbing
Aktora mogliśmy nie tylko zobaczyć, ale również usłyszeć w wielu popularnych filmach i animacjach. Emilian Kamiński podkładał głos do takich tytułów jak, m.in. Flinstonowie, Fraglesy (wujek Matt z podróży), Maa Syrenka (Krab Sebastian), Muminki (Pan Poszukiwacz), Król Lew (Pumba) i Toy Story (Hamm).
Emilian Kamiński - choroba i śmierć
Podczas pandemii teatr Emiliana Kamińskiego notował straty, a sam aktor pracował po 14 godzin dziennie. Mimo zmęczenia lubił to robić, jednak tempo pracy i stres odbiły się na jego zdrowiu. Na początku 2022 roku mówiło się o poważnych problemach z oddychaniem. Kilka miesięcy później w jednym z wywiadów powiedział jednak, że „wszystko wróciło do normy, wiec jest normalnie. Pracuję, więc proszę się nie martwić. To było jakieś pół roku temu, nie wiem, czy to pocovidowe, czy coś, ale tak jak mówię, jestem zdrowy. Może zdrowy, jak byk to nie, ale daję radę, co widać na scenie, więc nie jest chyba ze mną tak źle […]”. Dokładna przyczyna śmierci aktora nie została jeszcze podana do informacji publicznej. Na stronie Teatru Kamienica możemy przeczytać, że artysta zmarł 26 grudnia 2022, o godzinie 7:30, po długiej i ciężkiej chorobie w swoim domu w Józefowie.