7 polskich filmów w drodze po Oscara. Który tytuł ma największe szanse?

2022-08-17 16:23 Leon Pietrzak
Film balkonowy
Autor: Materiały HBO

Znamy już wszystkie 7 filmów, które powalczą o miano polskiego kandydata do Oscara. Która z tych produkcji ma największe szansę w wyścigu o prestiżową statuetkę złotego rycerzyka? To właśnie twórcy jednego z tych tytułów mogą stanąć na czerwonym dywanie w Hollywood!

Oscary 2023 - polskie nominacje wzbudzają wiele emocji praktycznie podczas każdej edycji wydarzenia. Od wielu lat mierzymy się ze światowymi produkcjami o prestiżową nagrodę, ale rzadko kiedy udaje nam się wyjść cało z tego pojedynku. W następnej edycji ponownie staniemy w szranki o nominację, a szansa na zgarnięcie złotego rycerza wydaje się być o wiele większa niż ostatnio. Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił na swojej stronie, że zgłosił już siedem polskich pełnometrażówek, które będą miały szansę stać się oficjalnym polskim kandydatem do Oscara. Tytuły na liście nie powinny dziwić, chociaż nie zabrakło na niej kilku zaskakujących decyzji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Oscary 2022: najpiękniejsze kreacje. Które gwiazdy lśniły na czerwonym dywanie?

Filmy, których akcja dzieje się TYLKO w jednym miejscu | To Się Kręci #4

Polskie filmy z szansą na Oscara

W walce o bycie polskim kandydatem na rozdaniu nagród filmowych w Hollywood stanie na pewno Jerzy Skolimowski i jego słynne "IO". Film zebrał bardzo dobre recenzje, a nawet zdobył nagrodę jury w Cannes. To zdecydowany faworyt w tej rywalizacji. Obok niego stanie zaskakujący dokument HBO - "Film balkonowy". Twórca tego projektu postanowił umieścić kamerę na balkonie i przez 2 lata rozmawiać z ludźmi, którzy akurat pod nim przechodzili. Kto jeszcze znalazł się na liście? Oto wszystkie filmy:

  • Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński
  • IO, reż. Jerzy Skolimowski
  • Fucking Bornholm, reż. Anna Kazeja
  • Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska
  • Broad Peak, reż. Leszek Dawid
  • Iluzja, reż. Marta Minorowicz
  • Kobieta na dachu, reż. Anna Jadowska
Sonda
Czy Oscary są dla Ciebie ważne?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
NAJNOWSZE