parkomat

i

Autor: Dawid Olszewski

Parkingi

Zepsuty parkometr. Czy możemy zaparkować za darmo? Drogowcy tłumaczą

2023-05-30 9:06

W niektórych miastach od dwóch złotych za godzinę, a w drugich – nawet do siedmiu złotych. Opłaty za parkowanie są uwarunkowane prawem, a próba ich ominięcia może być surowo karana. Co w przypadku, gdy parkomat jest jednak popsuty? Czy można zaparkować pojazd za darmo? Jak się okazuje – nie!

Każdy obszar, na którym parkowanie pojazdów objęte jest obowiązkiem opłaty musi być oznakowany. Stawki za pierwszą i każdą następną godzinę postoju ustalają samorządy. Według ustawy o drogach publicznych, kwota dla pierwszej godziny parkowania nie może przekroczyć stawki 0,15% minimalnego wynagrodzenia. Natomiast czwarta i każda następna godzina nie może przekroczyć stawki opłaty za pierwszą godzinę.

Dla przykładu - w Bydgoszczy cena biletu za parkowanie w Strefie „A” wynosi odpowiednio: 1,90 zł – za pół godziny, 3,80 zł za godzinę, 4,50 zł i 5,40 zł za drugą i trzecią godzinę, natomiast za czwartą i każdą następną – (zgodnie z ustawą, maksymalnie równowartość pierwszej godziny) – 3,80 zł.

Co w przypadku, gdy doszło do awarii parkometru? Wiele osób stosuje metodę – „nie działa parkomat, parkujemy za darmo”. Jak się jednak okazuje – jest to błąd.

- Jeśli parkometr się zepsuł, pojawi się na nim informacja „parkometr nieczynny”, wtedy trzeba udać się do innego parkomatu, który znajduje się w pobliżu – informuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP w Bydgoszczy. - Powinien znajdować się on w okolicy 50-60 metrów dalej. Wtedy musimy skorzystać z tego drugiego

A co jeśli na danym parkingu nie działa żaden parkomat? Drogowcy tłumaczą.

Włamywali się do domów w całej Polsce. Warszawiaków zatrzymali policjanci z Bydgoszczy

- To jest bardzo rzadka sytuacja, żeby wszystkie parkometry na danym parkingu nie działały – tłumaczy Tomasz Okoński. - Pamiętajmy jednak, że na każdym z parkomatów jest podany numer telefonu.

W zaistniałem sytuacji można zadzwonić i zgłosić, że wystąpiła awaria parkometru. W tym momencie pojawia się jednak pytanie – czy po zgłoszeniu usterki mamy przyzwolenie na zaparkowanie pojazdu bez płacenia?

- Nie ma takiej możliwości – dodaje Tomasz Okoński. - To tak jakby mieć zepsuty internet i nie mieć możliwości opłacenia danej usługi. Nie oznacza to, że otrzymamy ją za darmo. Awarie mogą się zdarzać. Wtedy możemy zgłosić telefonicznie usterkę, pojechać na inną uliczkę i zaparkować w innym miejscu.

Przypomnijmy, że karą za brak biletu jest tak zwana opłata dodatkowa – może ona wynieść w niektórych miastach nawet 250 zł. Jeśli jednak dokonamy płatności w przeciągu 7 dni od otrzymania upomnienia – kwota z reguły zostaje obniżona o kilkadziesiąt złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE