XIX wieczne dżinsy Levi’s sprzedane na aukcji za fortunę. Spodnie znaleziono w opuszczonej kopalni

2022-10-17 9:32
dżinsy
Autor: Instagram/pixabay

To prawdopodobnie najstarsze dżinsy na świecie. Znane przedsiębiorstwo odzieżowe Levi’s powstało w 1853 roku. Zasłynęło właśnie z produkcji dżinsu. W opuszczonym szybie kopalni na zachodzie USA odnaleziono spodnie stworzone przez znaną markę. XIX wieczny produkt został wystawiony na aukcję. Sprzedano go za 87,4 tys. dolarów.

87,4 tys. dolarów, czyli prawie 430 tys. złotych – taką kwotę zapłacili Kyle Hautner i Zip Stevenson za dżinsy marki Levi’s wyprodukowane w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Kolekcjonerzy są znani na rynku z wyszukiwania i sprzedaży starych ubrań dżinsowych.

Przeszło stuletnie spodnie zostały odnalezione w opuszczonym szybie kopalni w USA, a następnie wystawione na aukcji Durango Vintage Festivus w Nowym Meksyku. Jak zaznacza jeden z nowych właścicieli odzieży - podobnych par pochodzących z XIX wieku można znaleźć na świecie zaledwie kilka. Większość z nich nie nadaje się jednak do noszenia na ciele (zniszczyłyby się) i pozostają za szklaną szybą w muzeum.

Nowy nabytek zachował się w niebywałym stanie i jak zwracają uwagę jego nowi właściciele – spodnie można by było założyć. Odzież mierzy 38 cali w talii, a jego długość to 32 cale. Znalezisko pokryte było woskiem świecowym, co wskazuje na to, że tunelami kopalni przechodzili niegdyś poszukiwacze złota.

Co ważne – spodnie posiadają oryginalną metkę. Znalazł się na niej napis "the only kind made by White Labor" – co oznacza, że produkt wyprodukowany został przez białych pracowników. Jak zaznacza portal Rzeczpospolita – takie napisy pojawiały się na produktach odzieżowych po uchwaleniu ustawy z 1882 roku.

Tak się kończy łamanie przepisów. W dwa dni zarobiła 3800 zł mandatu! [WIDEO]

Zgodnie z jej założeniami, chińscy robotnicy mieli zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych na 10 lat. Przypomnijmy, że w XIX wieku rasizm w USA był rzeczą powszechną i większość obywateli popierało tego typu ustawy. Stąd też marki odzieżowe umieszczały podobne informacje na metce, by zwiększyć sprzedaż. Ustawa obowiązywała do lat 40-tych XX wieku.

Marka Levi’s została założona w roku 1853 na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Założył ją w San Francisco niemiecki imigrant Levi Strauss. Na początku marka specjalizowała się w produkcji dżinsu. Obecnie przedsiębiorstwo produkuje odzież różnego typu na skalę światową.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE