Wyślij policjantowi selfie z kwarantanny. Wystarczy ściągnąć bezpłatną aplikację

2020-03-22 21:41 Dorota Lakner
Kwarantanna domowa
Autor: Dorota Lakner Kwarantanna domowa

Zdjęcie zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki aplikacji może wyglądać kwarantanna domowa. Policja zaczyna ją udostępniać.

Główny cel aplikacji to szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store.

Każdego dnia rośnie liczba osób objętych kwarantanną domową. W kujawsko pomorskiem dotyczy to już ponad 3000 osób. To Polacy, którzy wrócili z zagranicy, ale i osoby, które miały kontakt z ludźmi zarażonymi koronawirusem. Z kwarantanną wiążą się pewne obowiązki. To m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym ją odbywamy. Za złamanie kwarantanny może zostać nałożona grzywna do 30 tysięcy złotych. Chodzi o to, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednocześnie bardzo ważne jest wsparcie dla osób w kwarantannie. 

W czasie kwarantanny policjanci mogą nas odwiedzić w dowolnym momencie. Jeśli chcesz ułatwić im pracę, ściągnij aplikację Kwarantanna domowa.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób - które zainstalowały i aktywowały aplikację – policjanci będą SMSem wysyłali prośbę o wykonanie zadania. Bardzo prostego i zawsze takiego samego. Zrobienia selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.  

Więcej informacji na www.gov.pl/kwarantannadomowa