pietraszak

i

Autor: Mirek Noworyta/Super Express

Wyjątkowa kolekcja Leonarda Pietraszaka do zobaczenia w Bydgoszczy

2023-02-06 15:02

Zostały po nim wielkie role filmowe i teatralne, ale też wyjątkowa kolekcja dzieł sztuki. Leonard Pietraszak przekazał niedawno Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy swoją dużą kolekcję obrazów. Wybitny aktor zmarł w środę 1 lutego.

Był wyjątkowym aktorem, ale też wielkim miłośnikiem sztuki. Aktor Leonard Pietraszak wraz z żoną niedawno przekazali do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy swoją kolekcję obrazów - Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Dzieła można oglądać na wystawie stałej w gmachu MOB przy ul. Gdańskiej 4.

- Cały czas powinniśmy pamiętać o tym, że w 2021 roku państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali do naszemu muzeum, dla mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko, obrazy Jana Stanisławskiego i jego uczniów. Dzięki tej bezcennej kolekcji młodopolskiej sztuki stworzyliśmy stałą wystawę - mówi Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Leonard Pietraszak z żoną Wandą tworzyli tę kolekcję przez kilkadziesiąt lat.

- Traktowali oni obrazy jak pewnego rodzaju członków rodziny, napawali się istotą malarstwa, czyli to, co jest nieujęte w słowa, a można przedstawić to w malarski sposób - przyznaje Monika Kosteczko - Grajek - kustosz, kierownik Działu Sztuki.

Przekazany zbiór liczy 58 obrazów.

- W tym jest 5 Jana Stanisławskiego, 52 prace 37 uczniów i uczennic oraz jeden portret darczyńców, namalowany przez Jana Szancenbacha, też wspaniałego, polskiego malarza - dodaje Kuczma.

W bydgoskim ratuszu została wystawiona księga kondolencyjna, każdy może napisać kilka słów. Będzie dostępna do dnia pogrzebu aktora. Leonard Pietraszak zmarł w Warszawie w wieku 86 lat. Spocznie na cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE