wiadomości

Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej to już fakt. Kiedy przyszli lekarze zaczną się tam uczyć fachu? [GALERIA]

2024-01-03 7:34

​To historyczna chwila dla Politechniki Bydgoskiej. W fordońskim kampusie oficjalnie otwarto Wydział Medyczny. Kadra jest już skompletowana. Prace rozpoczęły się niecały rok temu.

Wydział Medyczny na Politechnice Bydgoskiej już otwarty

  • Wydział na początku będą tworzyć Katedra Badań Podstawowych oraz Katedra Medycyny Klinicznej.
  • Już pracuje tam 23 medyków, w tym profesorowie, doktorzy habilitowani, doktorzy nauk medycznych oraz lekarze medycyny.
  • Wszystkim pokieruje prof. dr hab. n. med. Małgorzata Tafil-Klawe jako dziekan.
  • Funkcję prodziekana ds. kształcenia i spraw studenckich pełnić będzie dr n. med. Anna Kloska.
  • Za rozwój dyscypliny nauki medyczne odpowiadać będzie Przewodnicząca Rady Naukowej dr hab. n. med. Katarzyna Sierakowska, prof. PBŚ.

- Dziewięć miesięcy temu ktoś mówił, że zwariowałem, ktoś inny mówił, że to jest niemożliwe, inni mówili: zobaczymy, czy to się uda. I się udało - mówi Marek Adamski, rektor politechniki.

Wydział Medyczny ma już zbudowaną strukturę i określoną liczbę pracowników, która ma się jeszcze powiększać.

Bydgoski szpital miejski stanie się szpitalem uniwersyteckim

- To jest kampus Politechniki Bydgoskiej, to jest osiem szpitali, w tym miejski, który ma wejść w struktury uczelni - wymienia prorektor ds. rozwoju Szymon Różański. - To są przychodnie i wiele innych podmiotów medycznych, z którymi rozmawiamy. A to wszystko dopiero początek - dodaje.

Czym dla szpitala jest ścisła współpraca z uczelnią?

- Szpital uniwersytecki jest inaczej postrzegany w środowisku medycznym, dla nas taka współpraca oznaczałaby awans, to kwestia prestiżu - mówi Anna Lewandowska, dyrektorka Wielospecjalistycznego Szpitala Miejski im. dr. Emila Warmińskiego. - Tym samym dostajemy szansę na rozwój szpitala, kształcenie studentów, rozwój zaplecza, infrastruktury, prace badawcze, naukowe. Czekamy na ostateczną uchwałę rady miasta i decyzję prezydenta. To wielka wartość, ze już za sześć lat nowa fala lekarzy wykształconych w Bydgoszczy zasili system, może zechcą pracować u nas. Jak każda placówka, borykamy się z brakami kadrowymi. Właśnie te niedobory w całym kraju utrudniają ludziom dostęp do świadczeń medycznych - dodaje.

Kiedy pierwsi studenci rozpoczną studia medyczne na Politechnice Bydgoskiej?

Pierwsi studenci medycyny pojawią się na Politechnice Bydgoskiej w październiku przyszłego roku.

Wolontariusze z Bydgoszczy dotarli do prawie tysiąca potrzebujących