W dzień kurtka, w nocy śpiwór. Odzież 2w1 trafi do bezdomnych w regionie [AUDIO]

2021-02-16 17:40
Kurtko-śpiwór
Autor: M.Witt-Ratowska/Radio ESKA Kurtko-śpiwór

Kurtko-śpiwory trafią do osób bez dachu nad głową. Samorząd województwa kupił 200 sztuk. Ciepła odzież z kilkoma funkcjami ma pomóc tym, którzy nie chcą korzystać z pomocy schronisk, noclegowni i podobnych instytucji.

To pierwsza taka akcja w województwie kujawsko-pomorskim. Koordynacją zajmuje się Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej i poprzez straż miejską oraz różne placówki, fundacje i stowarzyszenia, kurtko-śpiwory są rozdawane bezdomnym. Na razie to test i debiut tej formy wsparcia. Jeżeli się sprawdzi, będzie kontynuacja jesienią.

O akcji rozdawania kurtko-śpiworów mówi Adam Szponka, dyrektor ROPS:

Część osób już kurtko-śpiwory otrzymała. To ci, którzy wolą życie na własnych warunkach i mimo mrozów, nie chcą korzystać z pomocy instytucjonalnej.

Ale niezależnie od swoich wyborów, na wsparcie mogą liczyć - podkreśla Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu.

Strażnicy miejscy i gminni w całym regionie kontrolują miejsca przebywania bezdomnych (pustostany, altanki działkowe, klatki schodowe, piwnice, bunkry, dworce, itp.) i sprawdzają, czy nie jest konieczna interwencja medyczna lub inna pomoc. Teraz takie kontrole są minimum dwa razy na dobę.

Straż miejska kilka razy na dobę sprawdza miejsca przebywania bezdomnych:

Kurtko-śpiwór został wyprodukowany z wodo- i wiatroszczelnej tkaniny odpornej na pleśń z ocieplanym polarem. Kurtkę można traktować jako zwykłe okrycie wierzchnie, a dolną część, odpinany śpiwór, zakładać tylko do snu. Kombinezon ma kilka obszernych kieszeni oraz długie ściągacze z polaru, które zastępują rękawiczki.

200 sztuk rozdają placówki pomocowe z Bydgoszczy, Grudziądza, Torunia, Inowrocławia, Świecia, Brodnicy, Mogilna, Koronowa i Włocławka. Koszt zakupu kurtko-śpiworów przez samorząd województwa ze środków unijnych to 40 tysięcy złotych.

Kombinezony powstały ramach projektu „Ciepłe serce”, realizowanego przez Fundację Skarbowości im. Jana Pawła II w Bydgoszczy w partnerstwie z marką odzieżową z Osielska w powiecie bydgoskim.

Bank Żywności w Toruniu

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: W dzień kurtka, w nocy śpiwór. Odzież 2w1 trafi do bezdomnych w regionie [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE