W Bydgoszczy powstanie Centrum Kultury Fordon. Będą imprezy, koncerty, festiwale

2021-04-28 11:19

W Bydgoszczy powstanie Centrum Kultury Fordon. Mają być tam organizowane koncerty, a nawet festiwale. Kiedy to nastąpi, zależy od mieszkańców Bydgoszczy.

Fordon będzie miał swoje centrum kultury. Miejsce spotkań ma powstać przy ul. Gawędy, w budynku XIII LO, które zostanie przeniesione. Radni osiedlowi twierdzą, że mieszańcy długo na to czekali.

Tożsamość mieszkańców Fordonu jest budowana od początku. Pamiętamy, gdy jeszcze nic nie było. Były bloki, piasek, żadnej ulicy, żadnego chodnika, brodziliśmy w błocie, by dotrzeć do swojego mieszkania. Już wtedy rodziła się taka myśl, że powinien powstać dom kultury 

 - mówi Marian Wiśniewski z Rady Osiedla Nowy Fordon.

Centrum Kultury Fordon ma służyć nie tylko mieszkańcom tej dzielnicy.

Jest blisko Solca Kujawskiego, czy Torunia. Może przyjadą ludzie na imprezy, festiwale, koncerty. Młodzi ludzie z ambicjami będą chcieli zrobić z tego centrum wspaniałą instytucję

- dodaje Wiśniewski.

Kiedy powstanie Centrum Kultury Fordon, zdecydują bydgoszczanie. Do 21 maja potrwają konsultacje w sprawie kolejności realizacji inwestycji w Bydgoszczy.

Szczegóły dotyczące konsultacji można znaleźć TUTAJ

Lista konsultowanych inwestycji:

 • Przebudowa ul. Nakielskiej (od granic miasta do ronda Grunwaldzkiego). Inwestycja zakłada m.in. rozbudowę jezdni o buspasy, drogi rowerowe, chodniki i przebudowę pętli Wilczak.
 • Rozbudowa stadionu Polonii Bydgoszcz. Zadanie związane jest z kontynuacją przebudowy trybun i dostosowanie obiektu do najnowszych standardów.
 • Budowa basenu na osiedlu Leśnym. Nowa pływalnia ma powstać w oparciu o przygotowaną już dokumentację projektową przy szkole na ul. Czerkaskiej.
 • Budowa basenu rehabilitacyjnego przy ul. Jesionowej na Szwederowie. Obiekt przeznaczony dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych oraz seniorów z możliwością korzystania przez inne grupy mieszkańców
 • Budowa zachodniej pierzei Starego Rynku. Sposób, w jaki zabudowana powinna być ta część Salonu Miasta, będzie przedmiotem dodatkowych konsultacji. Umieszczenie zachodniej pierzei na liście priorytetów nie rozstrzyga czy będzie to zabudowa historyczna czy nowoczesna
 • Budowa otwartego kąpieliska na Astorii, Balatonie lub w Parku Centralnym. Przygotowane zostały koncepcje, które poddaliśmy konsultacjom społecznym, w I etapie może powstać jeden obiekt w zależności od możliwości finansowych.
 • Rewitalizacja Parku Akademickiego. Przygotowana została koncepcja zakładająca zagospodarowanie terenów z oczkami wodnymi przy ul. Rejewskiego.
 • Dalsza rewitalizacja nabrzeży Brdy. Budowa ciągów pieszych i rowerowych wzdłuż Brdy
 • Rozwój funkcji rekreacyjnych w Myślęcinku: budowa kolejki wąskotorowej i biegunarium. Odtworzenie infrastruktury kolejowej, jej rozbudowa oraz budowa nowej części zoo dla zwierząt ze strefy polarnej.
 • Zwiększenie wydatków na budowę infrastruktury rowerowej. Zwiększenie puli w stosunku do aktualnej zakładającej coroczny wzrost wydatków w stosunku do zaplanowanej rocznej kwoty w wieloletniej prognozie finansowej na drogi rowerowe budowane w ramach trwających inwestycji
 • Budowa ścieżki i chodnika wzdłuż Trasy Uniwersyteckiej nad Brdą. Wykonanie nowej kładki dedykowanej rowerzystom i pieszym pomiędzy dworcem PKS i pętlą Babia Wieś.
 • Utworzenie Fordońskiego Centrum Kultury. Stworzenie nowej instytucji w gmachu po szkole przy ul. Gawędy z szeroką ofertą kulturalną.
 • Rewitalizacja Kanału Bydgoskiego. Zagospodarowanie na cele rekreacji i wypoczynku kolejnych odcinków parku nad Starym Kanałem Bydgoskim oraz pasów zieleni przy nowej części kanału.
 • Rozbudowa trasy W-Z - etapowanie. Rozbudowa najważniejszej arterii komunikacyjnej w mieście do dwóch pasów ruchu z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, zgodnie z opracowaną wcześniej koncepcją.
 • Zwiększenie wydatków na wieloletni program utwardzania ulic gruntowych zlokalizowanych na terenie miasta Bydgoszczy. Dodatkowe środki pozwolą skierować do realizacji kolejne ulice, które zyskały w trakcie oceny ich ważności największą liczbę punktów.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne znów będą mogły przyjmować klientów
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE