Uwaga, to będzie trudna niedziela na drogach. IMGW zapowiada śnieżyce w całym kraju

i

Autor: Pexels

ostrzeżenie IMGW

Uwaga, to będzie trudna niedziela na drogach. IMGW zapowiada śnieżyce w niektórych częściach kraju

2023-12-03 14:20

Synoptyk IMGW ostrzega, że w niedzielę, 3 grudnia, musimy liczyć się z intensywnymi opadami śniegu. W niektórych częściach Polski, mimo śnieżycy, temperatura będzie na plusie, ale wieczorem zmrozi cały kraj. Noc z niedzieli na poniedziałek będzie trudna, zwłaszcza dla kierowców, bo temperatura mocno spadnie. Na jak długo zostanie z nami zima?

  • W niedzielę opady, głównie śniegu, spodziewane są w całym kraju.
  • Te intensywniejsze mogą wystąpić na Wybrzeżu i Pomorzu.
  • Tam będzie też najcieplej, do 3-4 stopni Celsjusza.

Opady śniegu w całej Polsce

Niedziela będzie pochmurna. Jak powiedziała Grażyna Dąbrowska z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przejaśnienia możliwe są głównie na północy kraju. Opady spodziewane są w całym kraju.

Tu może spaść nawet dodatkowe 10 cm śniegu

- Na przeważającym obszarze kraju padać będzie śnieg. Na Wybrzeżu i Pomorzu opady mogą być intensywniejsze i tam przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść od 8 do 10 cm - mówi Grażyna Dąbrowska. - W samej strefie nadmorskiej spadnie także deszcz ze śniegiem. Natomiast początkowo na krańcach południowo-wschodnich spodziewane są marznące opady powodujące gołoledź.

Pogoda na 3 grudnia. Ile stopni na minusie w różnych częściach kraju?

Temperatura maksymalna wyniesie od ok. minus 6 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat i minus 4 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Sudetów, ok. minus 1 stopnia na przeważającym obszarze kraju, do 3-4 stopni Celsjusza na plusie na Wybrzeżu. Tam będzie najcieplej.

Progona za niedzielę, 3 grudnia. Wiatr i duże zachmurzenie

Wiatr będzie wiał głównie z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty. Jedynie na Wybrzeżu powieje z północnego zachodu i z północy. W nocy z niedzieli na poniedziałek prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie miejscami może się nawet rozpogodzić. W całym kraju spodziewane są słabe opady śniegu.

Noc z 3 na 4 grudnia będzie mroźna

Noc z niedzieli na poniedziałek będzie znacznie chłodniejsza od poprzedniej. Temperatura na południu kraju będzie wynosiła od minus 10 do minus 7 stopni Celsjusza. W rejonach podgórskich, szczególnie Sudetów, spadnie, do co najmniej minus 15 stopni Celsjusza. Natomiast na pozostałym obszarze kraju wyniesie od minus 6 do minus 1 stopnia Celsjusza. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, powieje z kierunków zachodnich, tylko na Wybrzeżu z północnego zachodu i tam lokalnie może być porywisty.

- Zima zostanie z nami przez cały kolejny tydzień- mówi Grażyna Dąbrowska. - Opady śniegu nie będą już tak intensywne. W nocy trzeba spodziewać się ujemnych temperatur. Na południu i południowym wschodzie te temperatury będą spadać poniżej minus 10 stopni Celsjusza - dodaje.

Śnieżyca w Krakowie