Uwaga przed zwierzętami na drodze w Kujawsko-Pomorskiem! Co zrobić, gdy je potrącimy?

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Drogowe

Uwaga przed zwierzętami na drodze! Co zrobić, gdy je potrącimy?

2024-03-05 21:52

Zdarza się, że na drogach w woj. kujawsko-pomorskim dochodzi do ryzykownych sytuacji spowodowanych przez zwierzęta, które nagle pojawiają się na jezdni. Zapadający szybko zmrok oraz częste opady deszczu ograniczają widoczność. To sprawia, że zwierzyna może być trudna do zauważenia. Co natomiast należy zrobić, gdy jednak potrącimy zwierzę? Czy jest to karalne? Czy grozi za to kara grzywny? Szczegóły poniżej.

Wypadki drogowe z udziałem niespodziewanie pojawiających się dzikich zwierząt mogą mieć poważne konsekwencje. Najczęściej mają miejsce w okresie między zmierzchem a świtem, kiedy widoczność jest ograniczona. Policja ostrzega, by zachować szczególną czujność w tych godzinach. Zmniejszenie prędkości może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

Jeżeli już jednak dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem, powinniśmy wtedy pamiętać o właściwym postępowaniu.

Jak należy się zachować w przypadku nieumyślnego potrącenia zwierzęcia na drodze?

Musimy teraz rozróżnić dwa przypadki: nieumyślne potrącenie oraz celowe działanie. W przypadku drugim poniesiemy odpowiedzialność za śmierć zwierzęcia. Zgodnie z artykułem 35 Ustawy o ochronie zwierząt, za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia grozi kara nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Co jednak zdarzy się, jeśli zwierzę zostanie potrącone na drodze nieumyślnie? Bez względu na to, czy to sarna, pies, kot czy jeż - nie ponosimy za to odpowiedzialności karnej. Niemniej jednak, zaniedbanie pewnych formalności może wiązać się z grzywną nawet do 5 tysięcy złotych!

Zasady postępowania są identycznie, jak w przypadku potrącenia człowieka. Mamy obowiązek zatrzymać pojazd, zostawić auto na światłach awaryjnych i wyjąć trójkąt ostrzegawczy. Następnie musimy udzielić pomocy zwierzęciu.

Następnie musimy zgłosić sytuację do nadleśnictwa, do którego przynależy dany odcinek drogi. Oczywistą rzeczą jest, że na 99% nie będziemy mieli zielonego pojęcia, jakie to nadleśnictwo. Dlatego dzwonimy na numer alarmowy 112, nawet jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że zwierzę już nie żyje.

Co zrobić by uniknąć kolizji ze zwierzęciem?

  • Podróżując drogami przebiegającymi przez tereny leśne, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie na odcinkach dróg, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierząt te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają.
  • Zwracaj baczną uwagę na pobocza, tam mogą znajdować się zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę. Kiedy już zauważysz dzikie zwierzę przy drodze, koniecznie zwolnij, a nawet zatrzymaj pojazd. Nie próbuj na siłę wyprzedzać zwierzyny, a raczej pozwól jej spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni.
  • Nie zapomnij, że zwierzęta mogą przemieszczać się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się na przykład jedna sarna czy dzik, można się także spodziewać kilku innych.
  • Dostosuj prędkość do panujących warunków. Nadmierna prędkość ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
Jak politycy oceniają Szymona Hołownię?