Tramwaj na Kujawskiej w Bydgoszczy

i

Autor: Dawid Olszewski

Torowisko na Kujawskiej w Bydgoszczy ma już rok. Co się zmieniło?

2021-12-06 15:34

Tramwaje wzdłuż ul. Kujawskiej w Bydgoszczy jeżdżą już od roku. Drogowcy podkreślają, że nie doszło tu do żadnego wypadku. Jedynie po przebudowie ronda Kujawskiego odnotowano 33 niegroźne kolizje.

Przed rozbudową na rondzie Kujawskim każdego roku dochodziło do ok. 50 zdarzeń drogowych. Z policyjnych statystyk wynika, że doszło tam wtedy do ponad 40 kolizji i 4 wypadków. W tym roku na rondzie nie doszło do żadnego wypadku, odnotowano 33 kolizje. Wypadków nie było też na rondzie Bernardyńskim.

Drogowcy informują, że poprawa bezpieczeństwa jest spowodowana różnymi rozwiązaniami, które wprowadzono podczas budowy. To między innymi rozdzielnie ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego, zabezpieczenie przystanków i wykopów barierami, oznakowanie poziome grubowarstwowe, czytelne oznakowanie pionowe, zlokalizowanie torowiska poza jezdniami, sygnalizacje świetlne wpięte w system ITS.

Trzy linie tramwajowe - 2 z Kapuścisk do Lasu Gdańskiego, 9 z Glinek do Rycerskiej i 11 z Wyżyn na Bielawy kursują tym odcinkiem dokładnie od 6 grudnia ubiegłego roku. Przejazd między pętlą Wyżyny i rondem Jagiellonów zajmuje 12 minut. Przez rok tramwaje przejechały ten odcinek ponad 100 tysięcy razy.

Drogowcy informują, że poprawiła się też punktualność autobusów.

  • Linia 53 wzrost punktualności z 79% w 2019 roku do ponad 87% w 2021
  • Linia 56 wzrost punktualności z 66% w 2019 roku do prawie 80% w 2021
  • Linia 64 wzrost punktualności z 84% w 2019 roku do ponad 86% w 2021

Większość trasy tramwajowej w ciągu ul. Kujawskiej jest poprowadzona w wykopie. Drogowcy zdecydowali się na to, by zminimalizować nachylenie terenu. Ściany betonowe murów pokrył mural.

W Bydgoszczy powstał ekologiczny mural