Zorze

i

Autor: pexels

wokół nas

W tym czasie można wypatrzeć zorzę polarną, także w Polsce! Wielu o tym marzy

2024-04-04 14:53

Niektórzy marzą o ujrzeniu jej na nocnym niebie, a z odrobiną szczęścia i wiedzy można ją dostrzec także w Polsce, chociaż zdecydowanie rzadziej niż na przykład na Islandii. Naukowcy przez 75 lat prowadzili badania, aby poznać najlepsze okoliczności do jej obserwacji. Mowa tu o zorzy polarnej!

W Kujawsko-Pomorskiem zorza była widoczna jesienią

Jesienią ubiegłego polskich obserwatorów nieba zelektryzowała wieść o tym, że być może uda się u nas zaobserwować zorzę polarną. Rozmawialiśmy z pasjonatami, którzy mieli to szczęście i zobaczyli ją w Unisławiu niedaleko Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie). Mówili wtedy, że w Polsce zorza polarna jest rzadkim zjawiskiem. Można ją zaobserwować przy dużej aktywności słonecznej i kiedy wiatr słoneczny uderza w ziemskie pole magnetyczne.

Na Pomorzu można było zaobserwować to zjawisko w marcu

Ostatnio, nocą z 3 na 4 marca, zorza polarna znów była widoczna w Polsce. Powody do radości mieli przede wszystkim obserwatorzy nocnego nieba w północnej i centralnej części kraju. Specjaliści sugerują, że rozpoczął się sezon zórz polarnych. Wielu zadaje sobie pytanie, czy możemy się spodziewać kolejnych wystąpień tego zjawiska w naszym kraju?

Odpowiedzi szukał emerytowany naukowiec NASA, Davida Hathawaya. Jego badania pokazały, że marzec charakteryzuje się największą liczbą dni aktywnych geometrycznie spośród wszystkich miesięcy. Październik zajmuje drugie miejsce. Wyniki przywołuje portal Interia.pl. Średnio w marcu odnotowuje się sześć dni z wysoką aktywnością geomagnetyczną, podczas gdy w grudniu tylko trzy.

Naukowcy wiedzą, dlaczego obserwujemy coraz częściej zorze polarne

Naukowcy wyjaśniają, że istnieje silniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń geomagnetycznych wiosną i jesienią niż zimą i latem, co wynika z efektu Russella-McPherrona. Teoria zaproponowana przez dwóch geofizyków w 1973 roku sugeruje, że większa aktywność magnetyczna na Ziemi występuje w określonych porach roku ze względu na ustawienie pól magnetycznych Słońca i Ziemi podczas równonocy, co umożliwia przedostanie się większej ilości wiatru słonecznego na naszą planetę.

Dlaczego i do kiedy zórz polarnych będzie więcej?

Wzrost liczby zorzy polarnej w najbliższych latach będzie również wynikiem zwiększonej aktywności słonecznej.

  • Słońce zbliża się do swojego maksimum aktywności podczas około 11-letniego cyklu słonecznego.
  • Potrwa to do początku 2025 roku.
  • Najbliższe lata będą sprzyjać obserwacji zorzy polarnych.
Karolina Bojar-Stefańska: kobieta też może być świetnym sędzią