poczta

i

Autor: pixabay

Te zwierzęta wyślesz pocztą! O dziwo nie chodzi o węże. Ich słać nie można!

2023-03-13 7:41

Nie jest tajemnicą, że nie wszystko, co zakupimy w internecie dostarczone zostanie pod nasz adres transportem kurierskim. Przykładów jest wiele m.in. zwierzęta. Ale czy na pewno wszystkie? Jak się okazuje – nie. Które z nich można przetransportować za pośrednictwem poczty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Choć to zakazane, polscy hodowcy cały czas wysyłają tarantule w paczkach kurierskich. Ten gatunek zwierzęcia figuruje w kategorii „towary zabronione do przewozu” transportem kurierskim, nawet, jeśli nie jest on jadowity. Pająki potrzebują bowiem odpowiedniej temperatury do życia, której transport w paczce nie może zapewnić. Jakie zwierzęta nadamy jednak za pośrednictwem poczty?

Od 1997 roku w prawie polskim znajduje się ustawa o ochronie zwierząt, z której jasno wynika, że za znęcanie się nad zwierzętami grozi nawet kara pozbawienia wolności. Do kategorii „znęcania się nad zwierzętami” zalicza się również: transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres. Wysyłka zwierząt jest jednak dozwolona w konkretnych przypadkach, jeśli spełni ona pewne warunki.

Przede wszystkim zwierzęta wysyłane w paczce nie mogą zostać narażone na stres i cierpienie, a warunki transportu nie mogą zagrażać ich życiu i zdrowiu. Podczas transportu zwierzęciu muszą zostać zapewnione minimalne potrzeby gatunkowe do przeżycia.

Kujawsko-pomorskie: 76-latek jechał drogą ekspresową S5„pod prąd"

Niemalże wszystkie firmy kurierskie z całej Polski nie pozwalają na transport żadnego gatunku zwierzęcia w swoich usługach. Wyjątkiem jest firma Pocztex – czyli jedna z usług Poczty Polskiej, w której pod ścisłymi warunkami można nadać paczką dwa gatunki zwierząt. O jakie zwierzęta chodzi?

Ptaki

ptaki

i

Autor: pixabay

W paczkach kurierskich można transportować ptaki ozdobne i domowe. Trzeba jednak pamiętać, że paczka musi być trwała, a także – co najważniejsze – koniecznie musi zawierać dostęp do świeżego powietrza. W środku musi znajdować się natomiast pokarm, a także źródło wody (najczęściej nasączona gąbka).

Pszczoły

pszczoły

i

Autor: pixabay

Należy pamiętać, że owady te potrafią użądlić! Wysyłając pocztą rój pszczół należy pod każdym względem zabezpieczyć paczkę, by żadna sztuka nie mogła się z niej przypadkiem wydostać.

Należy pamiętać, że wszystkie paczki z żywymi zwierzętami w środku muszą być koniecznie oznaczone nalepką „Ostrożnie” oraz “Żywe zwierzę”. Takiej przesyłki nie można też nadać w dniu poprzedzającym dzień ustawowo wolny od pracy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE