Senegal

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Wydarzenia

Sześć kolejnych obywateli Senegalu zginęło w obronie lidera opozycji. Doszło do zamieszek

2023-06-03 15:54

Sześć kolejnych osób zginęło w piątek w Senegalu podczas zamieszek w obronie lidera opozycji - poinformowała w sobotę po południu agencja Reutera, powołując się na rzecznika policji.

Tym samym liczba trwających od czwartku rozruchów, których przyczyną był wyrok więzienia dla lidera opozycji Ousmane Sonko, wzrosła do 15.

Przeciwnicy urzędującego prezydenta uważają zarzuty dla Sonko za sfabrykowane, a wyrok - za niesprawiedliwy. Dodatkowo niemożliwe będzie odwołanie od niego; przywódca opozycji został skazany in absentia. Opozycja obawia się, że w rezultacie Sonko nie będzie mógł startować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Hasłem opozycyjnego ugrupowania PASTEF stało się "rzućcie wszystko i wyjdźcie na ulice"; powszechne są obawy, że kończący drugą, ostatnią kadencję prezydent Macky Sall dąży do wprowadzenia takich zmian w prawie, które pozwolą mu na dalsze sprawowanie władzy.

Sonko był uważany za najpoważniejszego konkurenta Salla.

Kacper Meyna po wygranej z Krzysztofem Twardowskim na Rocky Boxing Night 16
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE