wybory

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Wybory 2023

Przewodniczący komisji wyborczej dostanie 800 zł. Bydgoszczanie rzucili się na tę funkcję

2023-10-16 14:38

Zainteresowanie wyborami parlamentarnymi jest bardzo duże – przyznają bydgoscy urzędnicy. Chętnych do zasiadania w obwodowej komisji wyborczej w Bydgoszczy było więcej niż miejsc. Zgłaszać się już nie można, ale dla niektórych jest jeszcze nadzieja, że będą pracować przy wyborach. Szczegóły poniżej.

Trwają szkolenia członków komisji i szykowanie lokali wyborczych. Przygotowania do wyborów parlamentarnych w Bydgoszczy idą pełną parą. Urzędników pytamy, na jakim są etapie. Szczegóły poniżej.

Jak zaznacza Agnieszka Jędrzejczak, koordynator wyborczy Miasta Bydgoszczy – chętnych do zasiadania w obwodowej komisji wyborczej było ok. 2 tysięcy, natomiast zasiadać w komisji może nieco ponad 1840 osób. W niektórych komisjach odbyło się losowanie. Niektórzy również rezygnują z funkcji ze względu na pracę. Dlatego miasto uzupełnia braki z listy niewylosowanych i rezerwowej.

- Jesteśmy już prawie na ostatniej prostej. Niektóre terminy się już kończą albo będą się kończyły w tym tygodniu, a więc pracy ma ewidencja ludności naszego urzędu. Jest bardzo duże zainteresowanie wyborami. My szykujemy już lokale wyborcze, szkolimy członków obwodowych komisji i robimy wszystko, by te wybory sprawnie były zorganizowane - mówi Agnieszka Jędrzejczak, koordynator wyborczy Miasta Bydgoszczy.

W tegorocznych wyborach są niezłe stawki – przekonują urzędnicy. 600 zł otrzymuje członek obwodowej komisji wyborczej, 700 zł zastępca i przewodniczący – 800 zł. Jednakże osoby funkcyjne mają więcej pracy i obowiązków w noc wyborczą. Po ustaleniu wyników muszą dalej spełniać swoją funkcję.

Jędrzejczak przypomina o ważnych terminach, o których bydgoscy wyborcy powinni pamiętać.

- Do 12 października cały czas możemy pobierać zaświadczenie do głosowania. Na podstawie takiego dokumentu będziemy mogli głosować w dowolnym lokalu obwodowej komisji wyborczej w Polsce, jak i za granicą. Tych zaświadczeń mamy już ponad 1700 wydanych w Bydgoszczy i cały czas jest duże zainteresowanie – dodaje Jędrzejczak.

Tylko do piątku, 6 października można zgłosić chęć głosowania przez pełnomocnika. Osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jeszcze mogą zgłosić się do bydgoskiego Urzędu Miasta.

Rolnik szuka żony. Małgorzata z 5. Edycji po programie strasznie krytykowała produkcje, a teraz jej życie odmieniło się o 180 stopni!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE