Pokonałeś koronawirusa? Twoje osocze jest teraz BARDZO potrzebne. Zgłoś się!

2021-04-14 15:39
Laboratorium
Autor: fernandozhiminaicela/CC0/pixabay.com

Liczba osób w województwie kujawsko-pomorskim, które przebyły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały cały czas rośnie. Ich osocze może uratować kolejnych chorych, którzy teraz walczą o życie.

W województwie kujawsko-pomorskim osocze można oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.

Ozdrowieńcem jest osoba, u której za pomocą dostępnych testów wykryto wirusa SARS-CoV-2 - przeszła zakażenie bezobjawowo lub objawowo. Osocze może oddać osoba, która jest już uznana za zdrową, gdy minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji. Ważna jest waga dawcy (minimum 50 kg) i wiek (18-65 lat).

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w ilości między 500-650 ml. Cały proces trwa od 30 do 40 minut. Stosowany jest sterylny sprzęt, jednorazowego użytku. Jedna donacja osocza może pomóc nawet trzem osobom.

RCKiK w Bydgoszczy podaje, że najczęstsze występujące czynniki dyskwalifikujące dawców to między innymi choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, przyjmowanie leków antydepresyjnych, antybiotyków, wykonanie w ciągu ostatnich 6-miesiecy tatuażu/makijażu permanentnego lub zabiegu operacyjnego.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni skontaktować się w Bydgoszczy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: (52) 322 18 73 lub 604 972 100.

W Bydgoszczy za darmo rozdają maseczki jednorazowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE