Pierwsza kłoda bartna pojawiła się w Bydgoszczy. Co to takiego?

2021-07-23 14:04
Kłoda bartna w Myślęcinku
Autor: UM Bydgoszcz Kłoda bartna w Myślęcinku

Kłoda bartna to pień z wydrążoną dziuplą, wciągnięty na drzewo. Jest schronieniem dla dzikich pszczół żyjących w okolicy. 

Akcja została zainicjowana przez Stowarzyszenie Czysta Puszcza Bydgoska. Jej celem jest odbudowa pszczelej populacji. Pierwsza tak kłoda pojawiła się w Bydgoszczy, dokładnie w Myślęcinku.

- Te dwa patyki to są snozy. Oczkasy służą do podtrzymania plastrów. Pszczoły budują od samej góry - w zależności od tego, jak silny jest rój – do samego dołu. Pszczoły zasiedlą się tu prawdopodobnie w przyszłym roku, pomiędzy majem a lipcem – mówi Łukasz Hamerliński, członek Bractwa Bartnego w Augustowie.

Akcja Stowarzyszenia Czysta Puszcza Bydgoska ma pomóc odbudować populację pszczół, których jest coraz mniej. Połowa gatunków dzikich pszczół w Polsce jest rzadka lub zagrożona wyginięciem. Problemem jest ich bardzo niska reproduktywność. Oprócz kurczenia się miejsc oferujących bazę pokarmową, a także w związku z  chemizacją rolnictwa, coraz mniej jest siedlisk, w których miałyby one odpowiednie miejsca gniazdowania.

Obecnie starych drzew jest coraz mniej i w lasach brakuje naturalnych barci. Stąd projekt wspomagania dzikich pszczół poprzez zawieszanie kłód bartnych. 

Jak samodzielnie wykonać taką kłodę bartną, dowiecie się m.in 1 sierpnia na Wyspie Młyńskiej. Tego dnia odbędzie się tu Eko Plener. Szczegóły już wkrótce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE